Škoda že jste nikdo nepřišli. Chudák Milan tam byl sám ;-(

652

(9 odpovědí, posláno do Foto, video)

A ještě jedno krásné video od Davida Equizzi z Palerma, tentokrát s drakem K2 SUL. Nyní ale z létání ve slabším až žádném větru.

653

(9 odpovědí, posláno do Foto, video)

Video od Davida Equizzi, který létá s drakem K2 STD v silnějším větru

Zveme vás na letošní první společné létání v sobotu 23.1.2010 ve 14 hod. Ukažme, že s draky se může doopravdy létat po celý rok ;-)

Více info ...

655

(0 odpovědí, posláno do Foto, video)

Na videu je drak Violet.
Video jsem točil někdy na podzim kdy moc nefoukalo, takže chvílemi je to i na drakovi vidět, že chce popotáhnout. Draka nevlastním a mám ho pouze půjčeného a docela mě mile překvapil.

656

(2 odpovědí, posláno do Informace pro vás od nás)

Vložení videa do příspěvku

Do diskuze je možné vkládat pomocí BBCode také video.

YOUTUBE

[video]http://www.youtube.com/watch?v=…[/video]

GOOGLE VIDEO

[video]http://video.google.com/googleplayer.swf?docId=…[/video]

VIMEO

[video]http://www.vimeo.com/…[/video]

Své vlastní filmy, můžete také vkládat do galerie.

657

(2 odpovědí, posláno do Powerkiting)

Pokud tvůj dotaz chápu dobře, chceš draka na „bodydraging“ – pouštění jen tak na místě s případným popoběhnutím a skokem.
V tom případě ti doporučuji draka o velikosti od 5-6m2 s ručkama až po 9-10m2 s depowerem. Dost také záleží na síle větru a tvé představě velikosti skoku/letu ;-) Co se týče typu, tak spíše nějakého klidnějšího pomalejšího a asi raději komoru než nafukovák.
Protože píšeš, že máš už zkušenosti s akrobatickým drakem, tak si myslím, že cvičný drak je pro tebe zbytečný, leda by sis jej koupil na hraní. Spíš doporučuji kurz, kde si vyzkoušíš různé velikosti a typy draků, způsoby a typy jejich ovládání a tím i nejlépe zjistíš, jaký drak ti bude nejvíc vyhovovat.
Poznámka na závěr. Když to budeš zkoušet, doporučuji dobré bezpečnostní vybavení – aspoň přilbu. Chránič zad, bederák a různé chrániče kloubů vřele doporučuji. Při skocích z místa často odchází kotníky, bývá vyražený dech, otřes mozku apod. ;-)

658

(7 odpovědí, posláno do Základy létání a triky)

Menší (5-10x, záleží na kvalitě šňůr) překroucení šňůr nemá vliv na letuschopnost a ovladatelnost draka. Větší překroucení má trochu vliv na ovladatelnost, protože se zvyšuje tření mezi šňůrami a tím musí být vynakládána větší síla na ovládání a také se snižuje citlivost. Na letuschopnosti by se to projevilo až pokud by šňůry byly překroucené mnohonásobně (kompletní zamotání od letce až k drakovi).
Pokud používáte kvalitní profi šňůry, tak tření mezi nimi je malé i při několikanásobné překroucení.

659

(2 odpovědí, posláno do Stavba, tuning a opravy)

Pokud je díra malá, tak to nevadí a nemá vliv na letové vlastnosti draka. U materiálů jako icarex, ripstop apod. se používá speciální tkaní. V osnově mají mřížku ze silnějších vláken, které brání následnému zvětšování díry.
Pro opravu slouží samolepící pásky např. SKYTEX apod. Pokud podobnou pásku nemáte, je možné díru zalepit jakoukoli slušnou lepící páskou.

660

(1 odpovědí, posláno do Powerkiting)

Na vaši jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď.
Pro přesnou odpověď je potřeba také vědět na čem jezdíte, jaké triky chcete dělat, co je podle vás "malý vítr" apod. Také je problém v tom, že draci různých typů a výrobců při stejné velikosti, mají různý výkon a charakter chování.
Pro zjednodušení. Pro vaši váhu bych vám všeobecně doporučil velikost draka s depoverem okolo 8-9m2. Konkrétního draka bych vám mohl nabídnout draka ZOOMMY 85 (kompletní drak - vrchlík, šňůry, depower, batoh apod.) ;-)
Pokud jste začátečník, tak bych vám doporučil absolvovat kurz, kde si vyzkoušíte různé typy a velikosti draků a zjistíte jaká velikost a drak vám nejvíc vyhovuje.

661

(5 odpovědí, posláno do Jednošňůroví draci)

Zkuste zadat do nějakého vyhledávače např. google slova: kite stunt plan
Mimo jiné, ve výpisu najdete stránku http://www.kitebuilder.com/plans/sport.htm kde je řada plánků na různé druhy draků.
Předem bych vás chtěl ale upozornit, že postavení akrobatického draka není tak jednoduché a finančně náročné jako stavba poket sleda ;-) Doporučuji vám začít spíše nějakým jednodušším jednošňůrovým drakem a pokračovat přes složitější až k akrobatům. Počítejte také s tím, že náklady na materiál jsou dosti vysoké.
Když budete nějakého draka stavět, můžete stavbu zdokumentovat a udělal obdobný návod jak je u poket sleda. Když nám jej pošlete, rádi jej zveřejníme.

662

(1 odpovědí, posláno do Powerkiting)

Pro powerkiting se používají dva typy trapezů:
1. sedací - trapéz je s popruhy mezi nohy, vhodný pro ty co spíše jezdí. Výhodu je že nevyjíždí, lépe drží na těle, je pohodlnější. Nevýhodou je že u skoků máte niž těžiště a je možné přetočení. A nebolí z něj tolik v zádech ;-)
2. bederní - trapéz drží výše v oblasti beder (pasu), vhodný pro ty co spíše skáčou. Výhodou je že máte víš těžiště. Nevýhodou je jeho možné vyjíždění vzhůru, až k hrudníku a tím bránění v dýchání.
Výběr typu je spíše na osobních pocitech. Co komu více vyhovuje.

663

(2 odpovědí, posláno do Jednošňůroví draci)

Úhel by měl být 25-30 stupňů, pro klasického draka (kosodélník, psaníčko, hvězda apod.). Záleží ale také na síle větru.

664

(1 odpovědí, posláno do Stavba, tuning a opravy)

U obou materiálů se dá použít stejný postup:
- nejlépe tyčku v místě řezu obalit (stáhnout) lepicí páskou
- tyčku přeříznout (pilka s malými hustými jemnými zuby) např. lupénkovou pilkou na železo, pilkou na železo, ideální je vysokorychlostní rozbruska s malým kotoučem (někdo používá i flexku) nebo přepilovat jemným pilníkem (nedochází k otřepu) postupně dokola, aby nevznikl odštěp na konci řezu
- pak řez zabrousit jemným smirkem nebo pilníkem
- já pak ještě řez zakápnu vteřinovým lepidlem
- někteří ještě ováží konec tenkou dynemou a zakápnou vteřinovým lepidlem a na celek natáhnou samostahovací bužírku
Nebo je také možné menší a plné průřezy stříhat nůžkama.
Doporučuji případný postup vyzkoušet na zlomené tyčce, kterou chcete vyměnit.

665

(1 odpovědí, posláno do Powerkiting)

Literatura k powerkitingu a jeho různým odrůdám existuje, ale většinou v angličtině nebo němčině nebo jiných světových jazycích. Taktéž různé videa nebo DVD. V češtině byla vydána zatím jen jediná kniha zaměřená na kiteboarding, ale ta je již co vím vyprodána. Také bylo uveřejněno několik článků v různých časopisech nebo novinách.
Osobně doporučuji prohlédnout internet, protože tam najdete všechny vámi požadované informace.
Co se týče jízdy apod. doporučuji absolvovat některý z nabízených kurzů. Zde získáte mimo jiné také další informace na které jste se ptal. Popřípadě se můžete na ně zeptat. Výhodou kurzu je také to, že si můžete většinou vyzkoušet různé typy a velikosti draků, což vám pak usnadní jejich výběr pro osobní potřebu.

666

(3 odpovědí, posláno do Základy létání a triky)

Nevím co máte za typ draka, ale všeobecně platí, že draci lacinější a pro začátečníky jsou určeni pro létání v silnějším větru (většinou okolo 3 bft). Draci dražší pak jsou schopni létat i za slabšího větru, záleží na typu.
Existuje i kategorie draků typu indoor, se kterými se létá v místnosti (haly). Tito draci létají za větru 0-1bft.
U draka je možné změnou vyvážení trochu posunout použitelnost směrem ke slabšímu nebo silnějšímu větru. Ale rozdíl není až tak velký. V průměru asi o 1bft.

667

(1 odpovědí, posláno do Základy létání a triky)

Nevím o jaké triky přesně máte zájem, ale popis některých triků můžete najít na našich stránkách v sekci "DRACI-AKROBATIČTÍ DRACI" nebo i jinde na internetu.
Pokud jste začátečník, tak doporučuji se ze začátku naučit s drakem přistávat (tak aby dosedl klidně na konce křídel, a mohl jste s ním zase ihned odstartovat), zastavení draka při letu ve vzduchu a prudkou/pravoúhlou zatáčku.

668

(1 odpovědí, posláno do Powerkiting)

Tažný drak s plochou 2.5 m2 je moc malý na to, aby vás utáhl na snowboardu natož na vodě. Musel by foukat doopravdy velice silný vítr (vysoká rychlost), aby jste jej mohla použít pro jízdu. Draci s těmito rozměry se používají převážně na hraní nebo základní výcvik.
V československých podmínkách se drak o velikosti okolo 4 m2 dá použít pro jízdu na bruslích. Pro jízdu na snowboardu/lyžích se používají draci komorový o rozměrech okolo 6-12 m2 i větší. Pro jízdu na vodě draci nafukovací o rozměrech 10-18 m2 i větší. Je to závislé na váze, rychlosti větru a také na čem jedete.

669

(2 odpovědí, posláno do Základy létání a triky)

Drak INVENTO BEBOP FIRE zvládá základní řadu triků mezi které patří i Axel ;-)

670

(1 odpovědí, posláno do Stavba, tuning a opravy)

Na všech říditelných akrobatických dracích od firmy EOLO, je na zadní straně papírového štítku s vyobrazením draka umístěn nákres, na kterém jsou délky šňůr ve vahách. Podle toho si to můžeš odměřit a nastavit.

671

(2 odpovědí, posláno do Jednošňůroví draci)

Nevím jaký typ od jakého výrobce máte. Ale podle všeho je to drak velice inteligentní, protože ví, že se při pouštění draků nesmí porušovat předpisy o leteckém provozu. To znamená, že drak nesmí létat výš, jak do 100 m wink

Jinak je to tím, že používáte těžkou tlustou šňůru.

672

(1 odpovědí, posláno do Powerkiting)

Ano, máš pravdu na padáku se padá. Problém v terminologii je způsoben tím, že slovo "drak" (anglicky "kite") je velice všeobecné. Většina populace, hlavně laické, si s tímto slovem, mimo jiné, spojí představu jednošňůrového statického draka. Proto pro rozlišení pro laiky používám slovo drak většinou ve spojení s draky jednošňlůrovými a akrobatickými řiditelnými a slovo padák, pro trakční draky padákového typu/tvaru (protože existují i různé jiné typy trakčních draků). Na druhou stranu, mi to také usnadňuje práci, protože nemusím stále vysvětlovat, co jsem měl tím slovem na mysli. Pro trakční draky padákového typu se také používá slovo "křídlo" na což by jsi mi určitě napsal, že s křídlem se létá ;-)
Do kurzu nikoho nenutím, jen je doporučuji.

673

(1 odpovědí, posláno do Základy létání a triky)

je zde několik možností
- nestejná délka vah (vyvázání) u draka - občas
- nestejná délka ovládacích šňůr (minimální délka by měla být okolo 20 m, max. 30 m) - většinou
- ruce - dost často wink

674

(1 odpovědí, posláno do Powerkiting)

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Padáky/kity pro powerkiting jsou komorové - určené hlavně pro jízdu po suchu a nafukovací/trubkové - určené hlavně pro jízdu na vodě, i když se oba typy používají i opačně. Protože s powerkitingem a ani s řiditelnými draky asi nemáš žádné zkušenosti, doporučuji absolvování nějakého kurzu nebo zakoupení cvičného padáku. Pro začátečníky doporučuji komorový padák o rozměru okolo 2-3 m2, nejlépe čtyř šňůrový s ručkami. Výhodou kurzu je, že ti někdo řekne co a jak a taky zde zjistíš, který z typu padáků ti bude vyhovovat pro to, co s ním budeš chtít dělat a vhodné rozměry a další potřebné vybavení. A hlavně, jestli tě to bude bavit. Zakoupit vybavení můžeš buď přímo u nás nebo u jiných prodejců, které najdeš na internetu. Nebo můžeš využít naší půjčovnu a kite si půjčit.

675

(1 odpovědí, posláno do Všeobecná diskuze)

Odpověď jsem probíral se "staršími a zkušenějšími", ale žádný z nich není právník. Hlavní omezení je ve výšce. Drak může létat maximálně 100 m nad zemí. To je omezení kvůli letovému provozu. Velikost omezena není. Při pouštění musí být dodržena bezpečnostní vzdálenost od lidí, objektů, napětí, silnic, dráhy apod.
Pouštění na jakékoli ploše, mimo veřejné, je omezeno majitelem pozemku. Při pouštění na letišti (hlavně při ježdění s padákem - kiting) se ptáme majitele/provozovatele zda s tím souhlasí. Zatím vždy, i když někdy s vymezením místa, souhlasil ;-)