1

Téma: HQ - Yukon Laser

Hoj,

měl jsem půjčeného dvoušňůrového draka za dvě stovky z Lídlu a myšlenka létání mne nadchla.
Hledal jsem tedy co se dá u nás koupit a koupil  jsem nakonec u p.Karpíška:

HQ - Yukon Laser R2F
Rozměry:  164 x 84 cm
Vítr:  6-38 km/h
Šňůry ovládací:  Blendline 45kg, 2 x 20 m, včetně ovladačů
Potah + Konstrukce:  Ripstop - Polyester - Carbon
http://www.draci.eu/sites/default/files/imagecache/produkt_photo/produkt/yukon_laser.png

Po cca deseti letových hodinách musím konstatovat, že to vůůůbec není až tak jednoduché jak to na Youtube vypadá v rukou těch co to umí smile

Nicméně měl bych jeden hlavní dotaz. Je možné, že se šňůry Blendline vytahají? Resp. jedna ze dvou. Na začátku jsem je dle rad co jsem vyčetl porovnal, zda jsou stejné a byly. Po lítání v silnějším větru a několika "uměleckých" přistáních je jedna šňůra o cca 15cm delší.
Pátrám okem laika, jestli se nemohly nějak posunout úvazky na drakovi, nebo čím by to mohlo být a nic nevidím. Raději se ptám dřív než přistoupí na řadu nůžky smile

Díky za případnou radu případně zkušenosti s Yukonem.

Draci: Elliot Enigma a Yukon Laser

2

Re: HQ - Yukon Laser

Do ceny draka je nutné započítat i kvalitu šňůr. Na akrobaty jsou zase speciální šňůry s co nejmenším průtahem a i povrchovou úpravou pro zvýšení životnosti. Takové šňůry ani neprasknou pokud nejni nijak výrazně překročena jejich doporučená zátěž. Pokud takové šňůry budeš kupovat tak stojí od 300Kč . Pak je zase jasné ,že výrobce šetří na kvalitě materiálů z kterých je drak vyroben. Je to podobné jako použití uhlíkových nebo laminátových tyček. S cenou může jít výrobce dolu díky méně kvalitním materiálům.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

3

Re: HQ - Yukon Laser

Šňůry

Šňůry by se měli správně vyrábět tak, že se na jedné straně uváží, pak se určitou přesně danou silou natáhnou a takto natažené změří a následně zkrátí na požadovanou délku. Proto se může u levnějších šňůr stát, že některá se protáhne více, protože nebyl výrobcem dodržen tento postup. Dalším důvodem může být špatné natažení ochranného opletu smyček a tím pak při zátěži vytažení šňůry ze smyčky.

Doporučuji, zarazit do země kolík a na ten přichytit šňůry. Pak je natáhnout pokud možno stejnou silou (abych docílil stejného tahu, používám mincíř) a udělat si na nich rysku ve stejné vzdálenosti. A pak delší šňůru přiměřeně zkrátit a vytvořit na ní novou smyčku. Nezapomeň konec opálit (spéct konec), aby nedocházelo k rozpletu.


HQ - Yukon Laser R2F

Je to dobrý kvalitně udělaný drak. Jen má, jak už tady bylo několikrát napsáno, menší rozměry. A tím je živější, rychlejší (hlavně v silnějším větru) a proto pro začátečníka hůře ovladatelný.

Ze začátku zkoušej létat jen ploché osmičky (svisle ve středu okna (cca 50-70% celkové šířky) a v polovině výšky) a až to zvládneš, tak začni zkoušet nějaké jiné tvary.

4

Re: HQ - Yukon Laser

Díky za rady.

O víkendu jsem zatloukl hřebík do stodoly na chalupě a nestačil jsem se divit. Jedna šňůra byla ve volném stavu delší jen o cca 3cm. Ovšem jen do té doby než jsem za ně zatáhl. Najednou byl rozdíl 32cm!
Nevím proč ale jedna je podstatně pružnější než druhá.
Jestli třeba dělají ty s červenou koncovkou na jiné lince než ty s černou aby se jim to nepletlo, nebo zda možná prasklo nějaké "jádro" pokud v ní je ... netuším. Po delším laborování se silou tahu se mi povedlo najít kompromis.
Rozhodně mi to dalo dobrou výmluvu na to proč mi nejde osmička tak pravidelně :-))

Momentálně jsem na nějaký čas dolétal, protože jsem při balení ztratil horní tyčku a  už se jí nepovedlo najít. Tak než dorazí náhradní, dívám se po nějakém dalším nástupci tohoto draka. Zkusím dle rad vedle, něco přes dva metry a s kvalitnější šňůrou. Ono se jich víc druhů doma neztratí ;-)

Draci: Elliot Enigma a Yukon Laser

5

Re: HQ - Yukon Laser

Některé tyčky, hlavně laminátové (které jsou použity na tomto draku), se dají koupit i v modelářské prodejně a některé "domácí dílny" je mívají taky, takže není potřeba si je někde speciálně objednávat.
Předpokládám, že v ČB je určitě modelářských prodejen více ;-)