1

Téma: Vyber prvniho draka

Ahojte! Chtel bych jako nekteri prede mnou pozadat o pomoc s vyberem prvniho draka.
tedy prvniho letuschopneho. Draka jsem totiz uz jednoho koupil, cinskeho v globusu uplne nahodne:) Nasledne sledovani dracich videi me totalne dostalo:)) Nicmene dnes po prvnich pokusech prislo male zklamani a par tvrdych pristani se rychle podepsalo na stavu draka:))
Takze studuju, procitam diskuze a  hledam neco vhodneho do zacatku.

kriteria jsou: co mozna nejvetsi univerzalnost tak, aby se s drakem dalo letat takrka v bezvetri i mirnejsim vetru, samozrejme odolnost:) a take vzhledem k mym nezkusenostem cena max do 2k.

V uvazovani zatim jsou
- Eolo Genesis - ale vzhledem k jeho velikosti bude asi spise rychlej z cehoz mam ted trochu strach a zamerenej primarne na triky?
- Elliot Slide - dost mozna idealni ale i nejdrazsi volba. Nicmene uz je razeny do kategorie "porkrocilych" a take je svou cenou uz jemne za hranici toho co bych do 1. draka chtel investovat.
- Didak Outsider - designem pekny, ale jinak je to velka neznama. Na youtube neni k videni nic z ceho by se dalo cokoli posoudit. Velikostne je tak mezi Genesisem a Slidem.. Cena vypada samozrejme lakave.

Pripadne neco uplne jineho? Eolo Samurai, RHOMBUS Boa, RHOMBUS Zipper, INVENTO Bolero Cool...

Budu rad za jakekoli podnety a namety, diky:)

2

Re: Vyber prvniho draka

Vyber co se ti líbí. Nabídka pro začátečníky je veliká. Firmy Elliot,Eolo,HQ Invento,Spiderkites... Mě by se líbil třeba Jive II od Inventa. Cena od 1 do 2 tisíc je tak akorát. Koupíš už draka s uhlíkovým rámem a kvalitnějšíma šňůrama. Jestli chceš lítat triky, tak už se něco naučit dá s takovým drakem.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

3

Re: Vyber prvniho draka

+1 pro Jive II

4

Re: Vyber prvniho draka

Ahoj, no prave:)) Vyber je velikej a pak si ma clovek jednoduse vybrat:D

Dneska sem se byl podivat v Medlankach na drakyadu.. Cinsti "akrobati" tam padaly jak svestky:)),  tak me aspon tesilo ze ty me vcerejsi nezdary asi nebyly uplne mnou. Poradne tam lital jen kluk prave s Jive nevim jestli I nebo II. Design byl do modra tak to mozna byla jeste I. A litalo mu to fakt pekne.. i v docela silnym vetru. na nejaky triky to tedy nebylo.

Tak nejak bych si to rad predstavoval + do budoucna a ve slabsim vetru prejit k zakladnim trikum.

Dnesni vyber:
Invento Jive II - vypada skvele, 197x72, 2-5bft, carbon 5+6mm
pri jen slabem vanku bude jeste letat?

Elliot slide 1,5-5bft, 215x90, konstrukce 6mm karbon.

Didak Shark - design perfektni, 1-5bft, 180x95 - mela by to byt Belgicka firma s 30letou historii.. ma ale nekdo realne zkusenosti??
Udany rozsah je nejvetsi - konstrukce tim padem asi nejkrehci, karbonova vlakna jen 3 a 5mm.

Ma vubec smysl resit v teto cenove kategorii treba kvalitu zpracovani a mat. konstrukce?
Da se predpokladat, ze cim tlusci bude konstrukce tim odolnejsi bude i draka proti tvrdym padum na cumak?:))

5

Re: Vyber prvniho draka

t0m napsal:

+1 pro Jive II


Tome, tys nakonec sahl pro Slida ne?:) Mel si moznost porovnat s Jive II?

6

Re: Vyber prvniho draka

Měl jsem možnost porovnat, ale jen na krámě. V té době jsem o tom věděl ale úplné prd (né že by to teď bylo lepší wink ) takže Slide zvítězil díky udávané "nižší potřebě větru" nad lehce lepším zpracováním Jivu.
Měl jsem pocit, že kupuju draka se kterým budu lítat takřka od bezvětří po normální vítr, což není zase až tak úplně pravda. Když fouká "vánek" tak je to stejně na nějaký Shadow, nebo Sphere..
Prostě a jasně, pokud bude foukat málo, nacouváš se skoro stejně s Jivem jako se Slidem.
Pro Jive jsem teď pro to, že na něm nevidím některé nedostatky které mě na Slidu štvaly.
Tím ale nechci říct, že by byl Slide špatný, toho větru na něj bude potřeba přecijen o trošičku méně, ale už v tom prostě nevidím ten hlavní důvod...

7

Re: Vyber prvniho draka

No prave ten pozadovany rozsah je momentalne asi jedina vec co me od Jive II trochu odrazuje.. (+ to ze ho nemaji v Brne v zelene:)

A co te na Slide vlastne stvalo?

8 Naposledy upravil: t0m (06.11.2011 21:24:49)

Re: Vyber prvniho draka

Nejvíc asi zakončení křídel, díky tomu jsem se hodně nachodil a trvalo mi 2 měsíce než jsem to doladil samolepící páskou... A nebo jsem se podvědomě donutil dát šňůrám větší průvěs cool

Ono s žádným z těch draků neprohloupíš. Rozhodně si ale přikup tyčku do zásoby... tongue

EDIT: Taky něco německy...
http://www.invento-hq.com/images/storie … 0dance.pdf

9

Re: Vyber prvniho draka

Nějaké informace o Jive najdeš tady http://www.kite-tests.de/der-jive-von-h … anger.html
Ty hodnoty větrného rozsahu nejsou nijak přesné, tak je ber trochu s rezervou. http://cs.wikipedia.org/wiki/Beaufortova_stupnice

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

10

Re: Vyber prvniho draka

Zitra prostuduju:) diky!
Jinak sem objevil jeste jednu moznost INVENTO Jam Session Rainbow.
Sice uz zase o neco drazsi, ale i vetsi a s vetsim rozsahem... udavaji od 1bft (i kdyz 5km/h) oproti 6km/h u Jive II... je rozdil zanedbatelny a jak pise Michal47 je to asi dost relativni.

Zacinam se ale priklanet k Jive II.. i kdyz i ten Didak Shark me porad trochu nahlodava:/
Jen je to proste docela neznama...

11

Re: Vyber prvniho draka

Trochu odbočím, prosím tě "Dzanek", těmi Medlánkami myslíš Brněnské? A pokud ano, co to tam bylo za drakiádu a kdo ji organizoval. O ní jsme nic nevěděl. Škoda. Asi bych tam zašel raději než do těch Hrušovan, i když i tam to bylo dobré ;-)

Tady jsem našel nějaké video s drakem Dydak, ale jsou to jen fotky ;-(
http://www.youtube.com/watch?v=TWCUto7gvg8
Tady je popis a test
http://www.didak.com/sites/default/file … HARK_1.pdf

Ten Dydak mi připadá malý. Tím bude rychlejší. Osobně bych šel do většího draka, který bude klidnější a tím budeš mít víc času na provedení triku.

Když vydržíš, tak koncem listopadu chci dělat zase sraz na společné létání ve Slatině. Zde se když tak můžeš podívat na nějaké draky a případně i vyzkoušet. A když tak se stav na náš stánek na veletrhu a můžeme to tam konkrétně probrat přímo nad draky.

12 Naposledy upravil: Dzanek (07.11.2011 10:41:14)

Re: Vyber prvniho draka

jj drakiada byla v Brnenskych Medlankach na kopci nad letistem.
Byla to ale spis rodinna akce a organizoval to nekdo pres web geocaschingu, takze k videni toho zas tak moc nebylo. Az na jednoho kluka s Jive tam nikdo s nicim "lepsim" nelital.

Za odkazy dekuju. Prakticky jsem rozhodnuty pro Jive II, ale muzem prodiskutovat treba i o kousek vetsi RHOMBUS Age?
Jeste pred veletrhem bych si pro draka rad zasel na Bratislavskou at muzu o vikendu litat:)

13

Re: Vyber prvniho draka

Na Bratislavské se vyskytuji minimálně. Tam bývá spíše Milan, ale ten je v současné době dost rozlítaný. Ale stavit se tam můžeš a paní ti všechny draky o které budeš mít zájem ráda ukáže.

Na Medláneckém kopci se moc létat nedá. To není vhodné místo na drakiády. Je tam malá plocha a keře. A při okraji turbulence.
Obdobně je nevhodná plocha na Kraváku, díky keřům a stromům okolo. Když tam fouká, tak je dole vítr slabší a turbulentní a nahoře (okolo 10 m) pak již silnější. Díky stromům, tam pak jsou pruhy kde fouká více a kde méně.
V Brně se v současné době dá létat jen na Medláneckém letišti a nebo ve Slatině okolo starého letiště (nejlépe u retenčky). Žádné další vhodné místo jsem nenašel.

Na Kraváku jsme byl zrovna tuto neděli, protože jsme tam měli nějakou jinou akci. Tak jsem si vzal i nějaké draky, protože mělo foukat. Foukalo docela slušně, ale až v té větší výšce. Při zemi skoro nic a mlátilo se to tam děsně. Létalo tam plno jednnošňůráků a i pár lidí se snažilo s dvou. Snažil jsem se jim poradit, ale většina si nedala říct a nebo mne přímo odmítly ;-( Kamarád se tam taky chvíli snažil, ale pak se potkal se šňůrou jednošňůráka a přišel o své. Naštěstí to byl obyč drak s obyč šňůrama.

14

Re: Vyber prvniho draka

To snad nevadi. Ja uz jsem prakticky rozhodnuty pro Jive II. Myslim ze to bude dobra volba pro zacatek. Jen bych ho rad v tom zelenem provedeni. Na vasem webu to vypada ze mate pouze sede?

Dnes me teda jeste trochu udivilo v jinem vlakne, ze kluk resi vymeni Jiva II po 2 mesicich litani za neco "lepsiho", ale podle toho co je k videni na youtube toho umi ten fakt drak moc, takze o rychle dosazeni jeho limitu se nebojim:)
http://diskuze.draci.net/topic93-prosim … draka.html

15

Re: Vyber prvniho draka

Ještě něco o schopnostech akrobatů. Vzhledem k vývoji akrobatů se postupem času měnily letové vlastnosti  draků a vznikaly i nové triky. Když dnes člověk kupuje draka,tak by měl mít i představu co od akrobata čeká.Běžně se dá v recenzích dozvědět,které triky jsou silnou a které slabou stránkou draka. Když si pak přečtete,že drak je spíše "oldschool",  tak novější triky půjdou hůř. Dříve se více lítaly triky jako axel,540,slotmachine. Triky ,které jsou vlastně všechno břišní rotace. Nově pak vznikaly triky jako jojo,jacobs lader ...  U starších draků zaměřených spíše na oldschool triky jsou novější triky náročnější. Trik yofade už někteří draci nezvládnou vůbec . Z těch jmenovaných bude oldschool ten Didak (dle recenze),asi i Slide a hlavně Jam Session Rainbow. Ten poslední je vlastně z retro edice starých oblíbených akrobatů z 90 let.
Genesis a Jive budou zvládat i novější triky celkem dobře. Vzhledem k ceně se musíš spokojit z drakem do 2m, protože větší draci už musí mít kvalitnější tyčky a tam jde cena nahoru. Pro učení je samozřejmě lepší drak nad dva metry ,ale zase to už musíš vědět že u toho vydržíš a nebude to jen o tom že si zalítáš několikrát za  rok. Když se budeš chtít něco naučit, tak tomu musíš věnovat čas.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

16

Re: Vyber prvniho draka

Michale naprostý souhlas se zařazením Slidu do "oldschool" kategorie. 3D triky se mu nelíbí, v tomhle je Jive 100% vstřícnější...

Dzanek, nešpekuluj a kup ho. Pokud tě to po roce nebude bavit, tak je jedno cos koupil a pokud tě to bavit bude, stejně se s největší pravděpodobností nespokojíš ani s Jive ani s ničím jiným v dané cenové hladině a potom bude teprve záležet na tom co koupíš big_smile lol

17

Re: Vyber prvniho draka

smile) uz sem rozhodnuty pro Jive II. Jdu objednavat at sem na vikend pripravenej.
Jen doufam, ze to pro dracka nedopadne hned nejakou fatalni katastrofou:D

timto vsem dekuji za pomoc, nazory a pripominky.

18

Re: Vyber prvniho draka

Nezapomeň na tu rezervní tyčku na spodní vzpěru cool

19

Re: Vyber prvniho draka

t0m napsal:

Nezapomeň na tu rezervní tyčku na spodní vzpěru cool


Proc vlastne? mam cekat ze to hned po prvnim padu odnese?:D
Spis se bojim o misto, kde na sebe navazuji tycky na hrebetch kridla:)

20

Re: Vyber prvniho draka

Tyčky praskaj to je normální a začátečníkům o něco víc smile . Je to ale jen tím ,že začátečník nedokáže předejít tvrdému pádu draka. Už jenom tím ,že začneš zkoušet triky ,tak bude drak víc vystaven kritickým situacím. S tím ale nic nenaděláš. Malý děti taky padaj než se naučej chodit. Určitě neuděláš chybu když budeš mít nějakou tyčku do zásoby. Já jsem těch tyček až zas tak moc nezlomil a to kritické období trvalo asi ten první rok. Jednou jsem to v plné rychlosti napral do země a středová tyčka se rozletěla na kusy. Nos jsem taky párkrát přešíval a na to se taky budeš muset připravit,když se budeš chtít něco naučit. Drak se celkově opotřebovává a nic není na věky.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

21

Re: Vyber prvniho draka

Dzanek napsal:

Spis se bojim o misto, kde na sebe navazuji tycky na hrebetch kridla:)

V čem je problém ?

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

22

Re: Vyber prvniho draka

michal47 napsal:
Dzanek napsal:

Spis se bojim o misto, kde na sebe navazuji tycky na hrebetch kridla:)

V čem je problém ?

no zda se mi to jako kriticke misto.. nevim tedy jak to navazani trubek presne vyresene jelikoz je to kryte v "tunelu" plachty, ale proste se bojim, ze to bude nejslabsi misto, nejaka sice minimalni vule mezi trubkami tam proste je... nadruhou stranu by teoreticky nemelo dojit k zadne prime rane zrovna na tohle misto.. to spis bude nejohrozenejsi ten nos:)

Jak se nos zasiva? Klasicky jehlou a niti? nebo je na to specialni technika?:)   

Posledni vec , ktere jsem si vsiml je extra zabalene "zavazicko" ocelovy valecek s otvorem na trubku, ktere ma zrejme misto na tycce na zadi. Z vyroby tam teda byl nasazeny jen kousek silikonove hadicky.. v navodu ani zminka...

23

Re: Vyber prvniho draka

Nevím přesně jak je drak konstrukčně vyřešen. Ty menší draci mají tyčku přední hrany většinou vcelku,takže když jí zlomíš tak měníš celou. Tyčka přední hrany,ale až zas tak často nepraskne, pouze při agresivnějším přistání na špici. Větší draci jsou zarámováni kvalitnějšíma tyčkama a ty mají už z výroby délku 825mm a nebo 1000mm. Tam je to řešeno tak ,že přední tyčka je dělená. Žádne problémy s tím ale nejsou a navíc se dá drak demontovat na menší převozní velikost.
Jestli chceš kouknout jak se staví akrobat,tak je možnost na  http://cs.justin.tv/jest_of_eve
Tam je i výroba nosu. Nos se teda přešije. Vypáráš starej děravej a našiješ novej. V mém případě to bylo první setkání s šicím strojem. Nakonec jsem si i troufnul draka ušít komplet celého. Když nemáš stroj tak stačí jehla nit,náprstek a kombinačky. Bude to asi práce na nějakou tu hodinu,ale nelepší je nos přešít než vymejšlet nějaké dočasné záplaty. Nemusíš se ale bát že za měsíc budeš mít díru v nose. Ono to vydrží opravdu dlouho. Kromě nosu se pak asi nejvíc opotřebovává zadní hrana draka v místě připojení stand-off tyček. To je tím že draka občas popotáhneš po zemi. Zezačátku se člověk k drakovi taky hodně nachodí,než se naučí jak draka otočit. Další co se prošoupe je výztuha u křížení horní vzpěry a páteře. Dá se to místo něčím vypodložit a tím předejít prošoupání.
Závažíčko je běžná věc u všech akrobatů a usnadňuje provedení triků. Sundavat můžeš při slabém větru a tím i odlehčit drakovi.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%