1

Téma: HQ maestro III nebo Elliot enigma

Zdravim Váš a žádám o radu nebo doporučení.  Jsem uplny nováček.  K ramovemu draku jsem se dostal před mesicem uplnou náhodou.  Kupoval jsem v hrackarne detskeho draka pro dcerku. Byl tam za cca 500 kc vystavenej riditelnej drak ( Eolo grafiti) tak jsem si ho koupil at si na poli taky zablbnu. Litani me hrozne nadchlo a ted každou chvíli jakmile aspon trochu fouka tak popadnu draka a bezim za barak a zkousim a zkousim a zkousim. Chtěl bych si udelat radost a zkoušel s necim pokrocilejsim...chci se ucit triky (skouknul jsem hodne videi a vypada to uzasne)
Ale brouzdanim po netu jsem zjistil že nabidka tady v ČR je dost omezena.
Libi se mi HQ maestro III a Elliot enigma. Poradite někdo prosim

2

Re: HQ maestro III nebo Elliot enigma

Ahoj, nejdřív je nutné si položit otázku kolik na toho draka máš. Respektive kolik jsi do něj ochotný investovat. Pro výběr draka začátečníkovi se dá dát asi tak jediná rada. Draci s rozpětím cca 210-220 cm moc vhodné nejsou. Většinou se začíná s drakem větším. 237- řekněme 250cm. enigma není špatná volba, Ale je tu taky infinity (conrad.cz). To jsou draci kteří se dají sehnat v ČR. Dřív tu byla i značka EOLO. Ty měli dobré draky dva. NEOXE a pak OVERA. Bohužel ty se už nevyrábějí a značka EOLO již neexistuje. Infinity se dá koupit v Plzni u Karpíška. Obecně řečeno náhradní díly a draci se dost kupují v ČR přes Německý servery jako je např.
Drachenmarkt.de. Nebo se kouknout do shopu tady u aikon jestli něco nemají tam.
MaestroIIIR2F neříkám že je špatný drak to uričitě není. Nicméně je to drak s rozpětím 220cm. Což znamená že bude pro začátečníka asi poněkud rychlí. Obecně se dá říct že čím větší drak tím je pomalejší. Čím pomalejší drak tím lépe se s ním učí triky. Čím menší drak tím rychlejší, tím že je menší je méně stabilní v některých trikách. Pak je tu možnost si to na nějakém srazu vyzkoušet více druhů. Občas se scházíme v Táboře. Z jara bývá sraz v Jihlavě. A na podzim v Bořitově. Doporučuji vyplnit lokalitu odkud jsi pak se dá domluvit nějaký individuální sraz. Třeba na nějaké drakiádě.

Draci EOLO: Over , Neox

3

Re: HQ maestro III nebo Elliot enigma

Je to jak bylo napsané a jen něco málo doplním. Akrobati jsou speciály zaměřené na triky a pak s ohledem na výkon se vybírají i materiály. Cena je pak celkem vysoká. Pro širší veřejnost je pak výběr omezený a s cenou se jde dolů tím, že si firma nechá draka ušít v Číně. V nabídce je pak většinou jeden akrobat větší velikosti. Běžně jsou v rozpětí od 230 do 250 cm. Měnší draci 210-220 jsou díky menší velikosti trikovější ale chtějí rychlejší a přesnější ruce. S cenou se pak může jít o něco dolů a tím se i více prodávají jako draci pro začátečníky. Naopak 250 cm už je celkem dost a jsou zaměřený na přesné létání. Záleží i na poměru výška ,šířka a návrhu plachty. Pak se nedá jednoznačně řídit podle rozpětí. Enigma je nižší, takže s ní půjdou snáz triky jako yoyo,yofade,jacobs lader ... Infinity je celkem velký drak i na výšku a je pomalý. Ideální na přesné létání. U velkých draků chce drak víc větru (díky váze) a i to může rozhodovat. Má i větší tah ,takže není vhodný pro děti. Malý drak zvládá i slabší vítr a tím je i víc možností zalítat.
Pokud bych hledal nějaký ideál ,tak drak kolem 230cm který bude dobrý kompromis mezi obojím.
Ideální je pak když drak zvládá všechny triky a jeho výkon je vyrovnaný. Některé triky jdou snadno u jednoho draka a u druhého jsou hůře dostupné. Podobně je to i s větrným rozsahem. Některý drak je lepší pro silnější vítr a jiný zase pro mírnější. U nás je lepší vybrat draka pro mírnější vítr, ale to už chce spíš číst nějaké zkušenosti, protože popis bývá většinou hodně obecný.
Nedá se teda jednoznačně říct co vybrat. Naučit se základní triky jde téměř s každým drakem. Vhodnější je větší velikost díky stabilitě a tím i snažší zvládnutí některých základů. Třeba pro axel,halfaxel,axel to fade,fade je určitě lepší stabilnější větší drak.
Našel jsem dvě videa od autora Enigmy a je možné že i Maestro ve verzi III může být upraven na základě jeho tuningu.


Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

4

Re: HQ maestro III nebo Elliot enigma

Děkuji za doplnění. Výška draku je svým způsobem určitě taky rozhodující. Nebo jeden z mnoha faktorů. Já to beru podle mích draků. Kdy NEOX i Over jsou bráškové a tu výšku až tak v pod tas neberu. Je pravda že to co jde s NEOXEM snadno je u OVERU těžší a zase naopak. Nicméně jsem teď rok lítal hlavně s NEOXEM což je drak s rozpětím 214 cm. A poslední dva dny jsem se vrátil k OVERU 237cm. A zjišťuji že je to taky asi i o tělesné schránce pilota. Triky s Neoxem mi jdou líp než s OVEREM.  Třeba Fade s neoxem problém není kdežto s OVEREM mám problém toho draka do Fade dostat. Ale pak je znát že ten drak ve Fade drží o poznání líp než NEOX. Tím se dělá líp backspin a revers backspin. Takže pokud se chce člověk naučit všechny triky tak si myslím že jsou okamžiky kdy člověk pocítí potřebu mít dva draky. Menší a větší, každý drak má asi své plus a i mínus. Takže říct jaký drak je super pro začátečníka a říct kup si tohle nebo tohle se prostě nedá. Každému vyhovuje něco jiného. Ale jediné co by se dalo asi tak doporučit je: rozmyslet si kolik do toho draka dát peněz, jak často mám v úmyslu lítat. Protože čekat že si koupím třeba atelier XT.Z a ty triky půjdou sami nejde. Stejně se to člověk musí postupem času (hodně) naučit. Je krásný mít draka za 15000,- ale není reálné že jednou dvakrát za rok s ním vyjdu na draikyádu a tam si z toho všichni sednou na zadek. Aneb jak říká Michal47 je to prostě v těch rukách a ne v draku. A to je fakt. A když to řekne člověk kterému jde YOYO i s pytlíkem od svačiny tak to bude pravda big_smile big_smile big_smile

Draci EOLO: Over , Neox

5

Re: HQ maestro III nebo Elliot enigma

Kluci vynikající. Hlavně to "A když to řekne člověk kterému jde YOYO i s pytlíkem od svačiny, tak to bude pravda", tak to sedne ;-)

6

Re: HQ maestro III nebo Elliot enigma

No když ono se to ani jinak říct nedá smile A bez urážky, je to prostě fakt chce to lítat, lítat, lítat a zase lítat. Nic jiného to není. A je jedno jestli máš Atelier, Eolo, Eliota nebo jiného výrobce.

Draci EOLO: Over , Neox

7

Re: HQ maestro III nebo Elliot enigma

Pánové moc vam dekuji za informace. Drak kterého jsem koupil v tom hračkářství ma 135 cm a pri letu se dost trepota...jako by maval křídly. (Jen by me zajimalo co to je když firma Eolo už není) Do draka jsem ochotný dát kolem 4000 o moc vic ne aspon ne do začátku. ...pri moji snaze naučit se pristat tak abych mohl zase hned letět muj nynější drak docela trpěl neutral  A jak se znám tak litat budu nejspíš docela často.  Když me něco nadchne (a litani me opravdu hodne nadchlo) tak tomu venuju takřka veškerý volny čas

8

Re: HQ maestro III nebo Elliot enigma

"co to je když firma Eolo už není" = firma přesla draky vyrábět a v podstatě zanikla

Pokud drak rachodí, jako s motorkem, tak to znamená, že má volnou plachtu a létáš na horní hranici větrného rozsahu draka.

Pokud se drak při letu moc deformuje (prohýbá, kroutí), tak létáš v moc silníém větru, tz. na horní hranici větrného rozsahu draka

Napsal jsem Milanovi, ať mi dá vědět, jaké má nějaké lepší draky v obchodě a dám ti vědět.  Eshop zatím stále nefunguje sad

9 Naposledy upravil: bubu323 (29.09.2015 09:29:04)

Re: HQ maestro III nebo Elliot enigma

Bohužel EOLO je mrtvé. Což mne dost mrzí ale nedá se nic dělat. Kolem těch 4000,- toho asi moc na výběr nebude. Za 4tis. by se dal drak ušít. Ale bylo by to opravdu tip top. Spíš by jsi se už vešel do 5500,-  Je to smutné ale je to tak.
Osobně jsem řešil s levným drakem stejný problém. Dá se zatlumit. Ale chce to drakovi věnovat čas a práci.
Ty větší draci jako je třeba  můj NEOX nebo OVER (většina lepších draků) to tak má nějak řešeno.
Tento problém se řeší tím že do zadní hrany je zatažena napínací šňůra. Takzvané automatické vypínání plachty. To je v podstatě šňůra která je zatažena v zadní hraně draka. Je natažena od středu ke krajním nohám draka. Zase se to dá řešit více možnostmi. Od sofistikovaného řešení které používají značky jako je Atelier, Elliot, Spiredkites atd... .
Na levnějších dracích toto není. Zvláště pak u těch malých jako máš ty tu svou 135 cm tam se to nevyplatí výrobci řešit.
Tím že jsi z Prahy východ tak ti mohu nabídnout pár možnosti.
Já jsem z Okr. Benešov (Votice) cca 64 Km od Prahy směr Tábor.
Jedna je: v Sobotu 3.10.2015 je ve Voticích drakiáda. měl jsem jet na služební cestu ale není to nezbytně nutné takže by jsme se mohli sejít tam. Pokud budeš mít zájem dej vědět. Volal jsem Michalovi47 a teoreticky by se mohl zúčastnit taky. Ale domluveni nejsme na 100% budu vědět odpoledne.
Nebo je tu možnost že se domluvíme spolu na jiný termín a můžeme se sejít někde kolem Prahy.
Ale kde se tam dá zalítat netuším. Ve Štěrboholích je modelářské letiště tam by se asi zalítat dalo, nebo na Bílé hoře je celkem větrno a plac.
Pak někde kolem Letňan? Někde kolem té super stanice metra by to asi taky teoreticky šlo.
A nebo se můžeme domluvit a sejít se v Bystřici u Benešova je letiště kde mne nechávají taky lítat.
A nebo je tu možnost Tábor letiště (Čápův dvůr) kde se čas od času scházíme s Michalem47.
Pokud by jsi chtěl určitě se to dá domluvit i za předpokladu že nemáš auto. Bystřice, Votice a Tábor jsou dá se říci z Prahy vlakem dobře dostupné (trasa Praha- České Budějovice).
Do Prahy taky jezdím. Ne nijak moc často ale dá se to na nějakou sobotu domluvit.
Když by přijel i Michal a vezme všechny svoje draky tak by jsme mohli mít nějakých sedm draků v různých velikostech a s různými vlastnostmi.

Draci EOLO: Over , Neox

10

Re: HQ maestro III nebo Elliot enigma

Sakra....do Votic se 3.10 urcite nedostanu. Ale další dvě sonboty mam volny a neni pro me problém přijet do Bystřice. Bylo by super si vyzkoušet velký draky a na vlastni oko vidět jak litaj. S tema Letňanama nevim. Mam je 10 minut od baráku. Před dvema lety jsem tam byl se ženou pouštět obyčejného draka a sotva sme ho dostali do vzduchu tak už nam stali za zadkem policajti at to okamzite sundame dolů.  A to jsme byli uplne mimo přistávací plochu....

11 Naposledy upravil: bubu323 (29.09.2015 14:48:27)

Re: HQ maestro III nebo Elliot enigma

Tak se nějak dohodneme. Já mluvil s Michalem47 a ten by čas 3 měl mít. Jsem sním domluvený na čtvrtek že si ještě zavoláme a upřesníme zda přijede na tu drakiádu nebo ne. Sobota 10.10. by teoreticky jít mohla. Ale ještě se domluvíme podle počasí a větru.
No tak to jsou Pražští policajti no. Ale v zákonu je že nesmíš být blíže jak 50 m od silnice a tuším 500 m od letiště, pak tam je něco i o  výšce. Tam je o tuším o 50 metrech Ale tohle jsem neřešil jak mám 30 metrů šňůry tak se mne to netýká big_smile
To budou vědět lidi co se zabývají jednošňůrovými draky.

Draci EOLO: Over , Neox