1

Téma: Náhradní tyčky

Zdravím všechny! Možná je ta otázka blbá:), karbon by asi obecně měl být pevnější než laminát, ale pro jistotu, platí to i u náhradních tyček pro draka? A dal by se případně nějak vyjádřit rozdíl?
A ještě jedna otázka asi hlavně na pány z obchodu - dá se u vás sehnat karbonová (nebo teda laminátová...) tyčka o průměru 6mm? na kitecentrum.cz jsem ji totiž nenašel...
A dovolím si ještě jednu otázku. Zatím to teda není můj případ, ale do (snad vzdáleného) budoucna, jak se řeší výměna tyčky v boční hraně draka? Respektive jde mi spíš o to, jak funguje uchycení toho postranního konektoru na hraně draka, do kterého uchycuju napínací tyčky, konkrétně jakým způsobem tam drží ty kroužky , které brání pohybu samotného konektoru, jestli to vůbec jde sundat atp. No snad se to dá pochopit:).

Díky všem.

Hezký den a Dobrý vítr!

2

Re: Náhradní tyčky

Karbonová tyčka je tužší, ale také i křehčí. Laminátové tyčky jsou levnější a většinou jsou použity u levných malých draků. U větších draků, kteří jsou určeny na akrobacii už laminátovou tyčku nenajdeš, pouze jako rollbars (http://bensonkites.com/kites/deepspace.html). Na rollbars je vidět jak ta laminátová tyčka jde ohnout. Pro akrobata je důležité aby tyčky držely tvar plachty ,takže proto  se používají karbonové.  Výměna karbonové tyčky za laminátovou se teda projeví negativně na letových vlastnostech draka. Výměna tyčky se řeší tak ,že ty kroužky (stoperclip) se odstraní, tak aby se daly ty spojky sundat. Kroužky jsou přilepeny lepidlem a daj se sundat kombinačkama. Podle toho jak se ti povede je sundat,tak buď je použiješ znova a nebo koupíš nový. Já ty kroužky nahrazuju stahovací páskou. U některých draků jsou tyčky dělené, takže pak je výměna jednoduší.Když koukneš na to jak se staví profi drak, tak ti bude vše jasné.  smile
http://www.justin.tv/jest_of_eve#r=null~

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

3

Re: Náhradní tyčky

Jak píše Michal47 (zatím asi jediný stavitel profi akrobatických draků v ČR):

  • karbon - tužší, křehčí, lehčí, až 10x dražší než laminát

  • laminát - pružnější, pevnější, težší

Pokud chceš tyčky koupit, je lepší napsat nebo zavolat Milanovi (viz stránky s kontaktem) a domluvit se. Musíš dát vědět jaký typ, průměr (u karbonu případně i vnitřní). U karbonu je také dobré napsat typ (výrobce), protože některé jsou tenkostěnné, vinuté, kónické apod.

V eshopu KITECENTRUM tyčky, kroužky (stoperclip), spojky, tkaniny apod. (a ani některé dražší draky) moc nemáme, protože je toho plno a až tak o to není zájem. V eshopu se snažíme ukazovat hlavně to o co je zájem, aby návštěvníci nebyli moc zahlceni. V kamenné prodejně je toho daleko víc ;-) Proto je vhodnější, když něco chceš a v eshopu to nenajdeš, tak napsat nebo zavolat.

4 Naposledy upravil: vasek (31.10.2010 22:27:12)

Re: Náhradní tyčky

Díky za vyčerpávající odpověď!
Já ten laminát nehodlám dát do té hrany, ale místo spodní tyčky (lower spreader), kterou, když mi začala praskat, tak jsem stáhl páskou, ale to nevydrží věčně... A nechce se mi pořád ze začátku lámat ty karbonové, když můžu lámat čtyřikrát levnější laminát:). Mám tam tloušťku 6mm (edit: a délka cca 80 čísel...), tak to by snad i tel laminát mohl zvládnout udržet... A myslím, že se dá sehnat laminátová tyčka nejen dutá, ale i plná, a myslím si, že ten rozdíl ve hmotnosti mě nezabije...?


edit: a délka cca 80 čísel...

5

Re: Náhradní tyčky

Spodní tyčky (lower spreader) většinou praskají díky tvrdý nárazům špicí do země a nebo přes hranu křídla. Pokud vidíš/cítíš, že drak má tendenci nějak tak havarovat, tak je potřeba jeho pád zmírnit. To uděláš tak, že popoběhneš v před nebo aspoň dáš ruce prudce před sebe.
Tím, že nahradíš karbon laminátem, nebude drak tak tuhý. Bude také těžší (bude létat až od silnějšího větru). Možná bude i hůř točivý na rotační triky. Ale vzhledem k tomu, že jsi začátečník, tak si myslím, že to v letu až tak nepoznáš ;-)

6

Re: Náhradní tyčky

no já jsem strůjcem onoho pádu nebyl smile. A jakákoliv příprava dotyčné osoby ohledně reakce při krizové (či pádové) situaci ve smyslu zmenšení tahu na šňůrách byla v tu chvíli prd platná smile

7

Re: Náhradní tyčky

pvalen napsal:

Bude také těžší (bude létat až od silnějšího větru).

Já si pořád nedokážu představit, že tam těch pár gramů (řekl bych dvacet?) rozdílu navíc u třísetgramového draka, může hrát tak výraznou roli...?

8

Re: Náhradní tyčky

Nejde o tu váhu ,ale o tu tuhost tyčky. Když máš draka za dva tisíce a chceš šetřit na tyčkách tak je to samozřejmě tvoje věc. Já bych naopak kdyby ta možnost u nás byla nahradil ty 6mm karbonový lepšíma tyčkama skyshark P200 ,nebo P300 a ty tak snadno neprasknou a je docela možné že se ti to nakonec i vyplatí dát za tyčku o stovku víc. Můžu říct ,že tyčky se lámou do té doby než se člověk naučí  draka ztlumit ,tak aby to nenapral do země v plné rychlosti. Za tu dobu co lítám sem zlomil pouze asi čtyři tyčky a to v tom prvním roce létání.Kvalitní karbonová tyčka běžné pády bez problémů přežije. Jednoho draka z tyčkama 6mm mám taky a ty tyčky mi vydržely zhruba rok. Jestli ti tyčka praskla v kříži, tak bych doporučil novou vyztužit. Seženeš si cca 7cm dlouhou tyčku průměru 4mm a tu vlepíš do té karbonové. Také doporučuju řez tyčky zalepit vrstvičkou vteřiňáku. Obyčejné karbonové tyčky maj tendenci praskat podélně od konců. Tohle platí hlavně v kříži kde je největší tlak na tyčku. Z těch tyček co se daj koupit jsou asi nejlepší tyčky exel,nebo avia. Asi bych se také vyhnul o pár korun levnějším tyčkám pro modeláře, protože kvalita tyček může být různá.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

9

Re: Náhradní tyčky

Nechci šetřit, jednoduše se to asi dá nazvat zdravou zvědavostí:) a hledáním možných alternativ... Stejně koupím ty tyčky karbonové a zohledním to, cos psal o jejich výběru (takže jsem vlastně dosáhl svého, dostal jsem nejednu užitečnou radu:) ). Tyčka, přesně jak říkáš, praskla od konce, tak jsem ji stáhl páskou a zkusil si pohrát i s tím lepidlem a je skoro jak nová, tuhost je nezměněná a není to vůbec žádná tragédie (nicméněně výměna proběhne stejně co nejdřív)... Horší bylo, když jsem jednou na běžkách zlomil hůlku, od té doby mám jedno rameno silnější:), tyčka do draka je oproti tomu opravdu sranda (i finanční).

Ještě jednou díky za postřehy!

10

Re: Náhradní tyčky

Nejak jsem se v tom zacal vrtat a trosku hledat na netu nahradni material, pritom jsem narazil na par obchodu/vyrobcu karbonovych tyci a trubek.
Asi nejlevnejsi jsou od Pelikana - pelikandaniel.com- v sekci prodejci najdete misto vam nejblizsi

Objevil jsem i Carbonstar.cz - http://www.carbonstar.cz/eshop.html?pag … ory_id=28, ale tam je minimalni odber 200 kusu.

Carbonstar jsou jen o malinko drazsi nez od Pelikana (alespon pri tom velkem odberu), ale podle obrazku vypadaji super. Nemate s nimi nekdo zkusenosti, nebo nevite, kde by se dali sehnat?

Drak: Elliot - Megelan

11

Re: Náhradní tyčky

Těžko soudit podle obrázku. Musel bys vyzkoušet. Jednou jsem kupoval trubku v modelářské prodejně a to 8/6mm a chtěl jsem jí na spojku dvou 6mm tyček. Byla to ale špatná koupě protože nic nevydržela. Nevím přesně naco ty modeláři ty uhlíkové trubky používaj, ale setkáš se s různou kvalitou a nakonec můžeš zjistit že je lepší si připlatit a koupit kvalitnější tyčku, která je přímo určená pro akrobaty.
Asi nejznámější z těch 6mm a údajně i jedna s nejodolnějších v daném průměru jsou tyčky excel cruise. Seženeš například na http://www.karpisek.cz . Z těch kvalitnějších jsou nejznámější americké tyčky skyshark, které tady nekoupíš. V německu ale bez problémů. Pokud bys chtěl nahradit ty spodní vzpěry něčím kvalitnějším, tak bych doporučil tenhle obchod. http://www.drachenmarkt.de
Za skysharky dáš víc ,ale můžeš očekávat že vydržej daleko víc. Mě se zatím žádná zlomit nepovedla. Tyčky maj vnitřní průměr 6mm a některé i 7mm. Právě na videu je kříž pro tyhle tyčky, kdy je místo kříže pouze 6mm plná tyčka.
Protože jsem nějaké draky stavěl, tak mi nezbylo než objednat v německu. Prodraží se to a nemá cenu kupovat jen drobnosti. Třeba máš ale někoho známého kdo by ti tyčky mohl dovézt. Pak bych i o téhle variantě uvažoval.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%