1

Téma: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

Zdravim, je to uz nejaky ten tejden zpet co jsem poridil sveho prvniho dvousnuroveho draka a dost se mi tento "sport" zalibil. Byla to jedna z levnyho verzi, cena cca 300 a samozrejme to neni nic moc, chce to silnejsi vitr, leta to tak leda nahoru a dolu a do stran, ale to bude asi taky tim ze s tim zatim neumim. Procital jsem ruzna fora, prochazel ruzne stranky a obchody a narazil na par draku ktere bych rad poridil, problem je ale v tom ze se nemuzu rozhodnout ktery bude do zacatku to nejlepsi. Nechci draka na tahani, spis na triky a rekreacni letani s cenou max lehce pres 2 tisice. A taky draka ktery bude letat i ve slabsim vetru.

Nejdrive sem narazil na Jive II http://www.kitecentrum.cz/katalog-557-I … I-Infrared coz ohledne ceny do zacatku povazuju za horni hranici. Ovsem po procteni dalsich navodu, recenzi a podobne sem dosel k nazoru ze bych rad spise neco s rozmerem pres 2 metry. Takze napriklad RHOMBUS Age http://www.kitecentrum.cz/katalog-19-RHOMBUS-Age. Dale me popisem zaujal Addiction Warm http://www.22.cz/shop/detail/54/1447/Dr … ction-Warm, ale moc jsem toho o nem na netu nenasel, takze si nejsem jisty co to vlastne poradne je a navic je to zase jeden z mensich. Asi posledni a musim rict ze se mi libi asi nejvic je ELLIOT Slide http://www.kitecentrum.cz/katalog-183-E … telny-drak.

To je asi tak vse co jsem nasel a vybral a nevim po cem sahnout abych neudelal nejakou chybu ktera by me mohla odradit takze zadam vas, zkusenejsi o radu pripadne i o doporuceni jinyho draka. Predem dik moc.

Elliot Slide (19.10.2010)

2

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

Řekl bych, že elliot slide dobrý...

Addiction je oldschool. Na základní triky to stačí, ale postupem času jsem zjistil, že má dost vad.

JiveII .. taky dobrý. S Jivem lítal Delux, ale nevím jestli s novým nebo se starým. Bude rychlejší než Slide.

Rhombus age, o tom ti víc řekne pvalen. Osobně bych ho asi nebral, ale nejspíš to jsou jen moje předsudky vůči Rhombus.

Tak ti nevím, jestli bych si koupil Slide nebo Jive II.

Draci:
Benson Gemini
HQ Shadow
Premier Addiction

3

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

Dekuju za doporuceni, ted u me vede jednoznacne slide, ma vetsi plochu a je delanej do trochu slabsiho vetru nez jive. Pokud mi jeste nekdo nedoporuci jinak a primo neco tak pujdu a poridim slide a bude to do zacatku myslim stacit bohate smile Budu se jeste muset mrknout na to jakej rozdil dela u draka vejska.

Elliot Slide (19.10.2010)

4

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

Výška určuje vyvážení draka. Draci s malou výškou a větší šířkou, jako je třeba Elliot Enigma, dělají jojo skoro sami. Ale hůř už u nich jdou takové ty axly atp. A opačně vysokým drakům jdou hodně dobře axely ale do jojo to jde hůř. Pravděpodobně to jde kompenzovat nějakými těmi závažími a uvázáním bridlí, ale to už jde mimo mě, tím se tolik nezabývám.

Draci:
Benson Gemini
HQ Shadow
Premier Addiction

5

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

blackrabbit: já si dnes Slide koupil, jak ses nakonec rozhodl ty?

6

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

Ja nakonec koupim jive ii, slide nemaj v barevny variante ve ktery bych ho chtel. I kdyz je fakt ze porad vaham, precejenom ten slide se mi asi libi vic. Uz si s nim zkousel litat? Docela bych o nem rad neco vedel. Na jive sem videl pekny videa, na slide moc ne. Zajimalo by me jestli se s nima daj delat stejny triky atd.

Elliot Slide (19.10.2010)

7 Naposledy upravil: t0m (15.10.2010 18:27:30)

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

Ne ne, dnes jsem ho kupoval a doma v Ostravě jak na potvoru prší, takže možná někdy přez týden... Přiznám se, že jsem šel původně pro Invento Tattoo II, ale těsně před placením jsme došli k malé nepříjemnosti a to té, že tam jaksi chybí šňůry s poutkama, jejichž dokoupení by cenu nemile zvedlo. Tak jsem začal vybírat a dopadlo to tak jak to dopadlo.  wink Při výběru jsem totálně zapoměl na draka Elliot Magelan, který by byl taky jeden z kandidátů. Ale kostky jsou vrženy  big_smile

Ten červený slide vypadá moc pěkně...

8

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

hh, tak si me nakonec prekecal, rozhod sem se a objednal slida smile Uz se na nej moc tesim smile

Elliot Slide (19.10.2010)

9 Naposledy upravil: t0m (15.10.2010 20:41:23)

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

Ukecávat jsem tě rozhodně nechtěl  smile  ale mi osobně se na oko líbil nejvíc. Chtěl jsem něco pomalejšího co by zvedl i slabší vítr, což si myslím že nejsem zase úplně mimo.
Vybíral jsem mezi Slide, Jive II, Rhombus Age a Neoxem...
Hele aspoň dáme možná někdy tandem  big_smile  wink

10

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

t0m napsal:

...
Přiznám se, že jsem šel původně pro Invento Tattoo II
...

Nebyl jsi náhodu u nás na stánku na veletrhu SportLife? Byl tam zájemce o draka do slabého větru, tak jsem mu ukazoval Invento Tattoo II a Invento Breeze a nakonec říkal, že vzhledem k ceně si objedná Tattoo.

11

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

blackrabbit napsal:

...
Zajimalo by me jestli se s nima daj delat stejny triky atd.
...

S většinou lepších draků (s cenou přes 2000Kč) jdou dělat skoro všechny triky. Jen s každým drakem díky jeho tvaru, konstrukci, materiálu, vahám apod. jde udělat konkrétní trik trochu jinak. Buď jednodušeji nebo hůře. Viz příspěvek výše od "sacredmoon".

12

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

pvalen napsal:

Nebyl jsi náhodu u nás na stánku na veletrhu SportLife? Byl tam zájemce o draka do slabého větru, tak jsem mu ukazoval Invento Tattoo II a Invento Breeze a nakonec říkal, že vzhledem k ceně si objedná Tattoo.

Velmi rád bych se býval byl veletrhu zůčastnil, ale neměl jsem to štěstí. Co se draků týče, tak jsem byl dnes v Brně prvně...

13

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

Tyjo to celkem cumim, ze Slide natolik vyhral. Lital jsem s JIVE jednickou a nemuzu si ho vynachvalit. Naucil me toho tolik behem ani ne jednoho roku, ze prestup na enimgmu byl uz jenom o tom zvyknout si na jineho kita. Jinak s tim vetrem je to hodne o vyvazani. Lital jsem s JIVEm temer v bezvetri. Musel jsem mu sice pomahat, ale porad je to sport tak se musime hybat ne?  tongue

Elliot Enigma
HQ JIVE - R.I.P.

14

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

Řek bych že, jestli drak lítá i ve slabším větru je dané v první řadě váhou draka a střihem plachty. Čím víc vykrojená plachta, tím potřebuje drak víc větru aby se udržel ve vzduchu. U malých draků není nutné ,aby rám draka byl zbytečně moc tuhý. Plocha draka je menší a tyčky nejsou tak namáhány.Draci jsou pak zarámovány tyčkami 4 nebo 5 mm a tím i ta váha je nižší. Velikost draka také určuje váhu, takže většina malých draků do velikosti 2m lítá i v slabém větru. U malých draků je ale pro trikové létání nevýhodou hlavně ta rychlost a stabilita. Navíc učit se některé triky v slabém větru je náročnější, protože některé triky jdou snáz při silnějším větru, kdy vítr vytváří do plachty dostatečný tlak. Ono je jednoduší popoběhnout dopředu, než neustále couvat a tím vytvářet tlak do plachty. U větších draků určených na akrobacii pak je nutnost tužšího rámu, protože tah draka je větší. Pak už se řeší větrný rozsah draka daleko víc a rozlišuje se na několik kategorií (SUL,UL,STD,VTD).SUL draci jsou určený do bezvětří a jsou zarámovány drahýma a hodně lehkýma tyčkama. Takový drak může mít klidně rozpětí 2,4m a je postaven z těch nejlehčích materiálů. UL je drak do slabého až mírného větru a krátkodobě zvládne i bezvětří. STD je drak do mírného a zládne i slabý vítr. No a VTD je ventilovaná verze s dírama do čerstvého větru. U levnějších draků určených pro akrobacii se tohle rozdělení nijak moc neřeší, takže některý drak bude spíš UL a jiný zase STD. Nakonec tyhle dvě kategorie se dost překrývají.U drahých draků pak i výrobce udává přímo větrný rozsah a váhu draka. Každý drak je pak testovánám s ohledem na výkon v tom daném větrném rozsahu a i vyvázání draka je tomu přizpůsobeno.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

15

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

delux napsal:

Tyjo to celkem cumim, ze Slide natolik vyhral. Lital jsem s JIVE jednickou a nemuzu si ho vynachvalit.

Ja sem dost vahal, ze zacatku vedl JIVE, ale pak sem objevil Slide a uz sem se nemoh rozhodnout. Po tom co mi bylo receno ze pro zacatecnika je to v podstate jedno, ze drobne rozdili nejspis stejne ani nepoznam sem zvolil draka kterej se mi libil vic. To mi ale nakonec mirne zkazili tim ze neni k dostani v barve kterou jsem chtel smile Jak sem se pak docet o par prispevku vejs, cervenej je taky hezkej tak sem se rozhod nakonec pro nej smile

Elliot Slide (19.10.2010)

16 Naposledy upravil: t0m (17.10.2010 14:27:27)

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

delux napsal:

Tyjo to celkem cumim, ze Slide natolik vyhral....

Co se mě týče, tak sám sebe kategorizuju jako "pokročilého začátečníka" a vím o dracích velmi málo. Výběr měl dvě kritéria, 1. aby se s drakem dalo lítat co nejčastěji 2. aby byl povolný základním trikům (s cenou jsem nechtěl překročit 2k.) Žádného z těch draků jsem nikdy předtím nelítal ani naživo neviděl. Jak jsem psal výše, původně jsem šel pro Tattoo II od kterého jsem si sliboval to, že budu moct lítat prakticky kdykoli a buď mi to pude a bude mě to bavit, nebo to upadne do takové "občasně-rekreační" hladiny a další investice do draků budou jen za opravy. Kdyby ono Tattoo bylo RTF tak bych ho bral na 100% ale osud chtěl jinak smile Začal jsem se rozhlížet po obchodě a poté co mi pan Jahoda (velmi ochotně a pro laika srozumitelně, děkuji) nastínil rozdíly ve tvarech a chování draků, můj výběr, podpořen vizuální líbivostí, byl víceméně jasný.
No a pokud mě to bude bavit pořád a nedejbože se naučím i nějaké triky tak v žádným případě nezůstane jenom u jednoho draka  big_smile

edit: Blackrabbit, dneska první axly a turtle  big_smile

17

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

Tak sem dneska vytah prvne Slide na drakiadu tady u nas v praze. Louka sice nic moc teren, ale snazil sem se to moc nevalet takze to slo. Krasne foukalo, drak lital uzasne ( musim rict ze sem maximalne spokojenej ) a po nejakejch 3 hodinkach se mi poved prvni axel, sice asi ne zrovna uzasne cistej a presnej, ale na to ze sem draka drzel prvne a vlastne sem nikdy zadnej trik neudelal docela uspech smile Doufam ze bude zejtra podobne jako dneska, budu zkouset dal smile kazdopadne musim podekovat vsem za rady a vubec za obsah fora a webu. Zacatecnik tady najde dost uzitecnejch rad.

p.s.: Proc mi nikdo nerek ze po 4 hodinach litani takhle bolej zada a nohy? ;D

Elliot Slide (19.10.2010)

18

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

To kamarád Drakon, taky vždycky říká, že kdyby mu někdo řekl, že létání s akrobatickými draky, je taková dřina, tak do toho nikdy nešel ;-)

19

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

blackrabbit napsal:

p.s.: Proc mi nikdo nerek ze po 4 hodinach litani takhle bolej zada a nohy? ;D

Se zadama sem nikdy problem nemel, ale ruce sou asi nejvetsi maras. Kolikrat sem rad ze se najim  roll

Elliot Enigma
HQ JIVE - R.I.P.

20

Re: Ktery drak do zacatku bude lepsi?

No já když vytáhnu Magnum a fouká trochu víc tak mě po třech hodinách bolej záda,nohy i ruce. Ten vetší tah draka je docela znát.
Když sem před rokem začal zkoušet kometu ,tak sem okamžitě zjistil jak z toho bolej svaly na rukou. Kromě celkové únavy z létání mám v létě taky problém se sluníčkem. Párkrát sem si nevzal sebou vodu a to se prostě nedá. O spáleným obličeji se asi nemá cenu zmiňovat.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%