1

Téma: Prosím o radu při výběru draka.

Ahoj,

rád bych poprosil zkušenější letce o radu ohledně výběru nového draka.
Jsem prakticky stále nováček, létám cca. 2 měsíce s drakem HQ jive II, ovládání draka a základní triky už celkem zvládám, řekl bych.
Rád bych si koupil nového draka, ale mám trošku dilema, kterým směrem se vydat. První možnost by byla koupit nějakého většího akrobatického draka, konkrétně jsem měl na mysli napříkald EOLO OVER, nebo SPIDERKITES MARACA. Druhá možnost by byla vybavit se i do podmínek slabých větrů a pořídit nějakého ultralighta konkrétně jsem měl na mysli HQ Shadow nebo aranea od Spiderkites i když ten už je na mne možná moc drahý. 
Budu rád za jakýkoliv příspěvek a radu. Jsem otevřen i jiným alternativám, tak budu rád i za další návrhy. smile

Díky moc. Michal

2

Re: Prosím o radu při výběru draka.

HQ Jive II je dobrý drak. Co myslíš těmi základními triky?
Pokud doopravdy chceš již nyní kupovat nového draka, tak bych raději doporučoval draka většího s rozměry mezi 2-2,5m do normálního větru nebo s větším větrným rozsahem. Což tebou uvádění draci splňují. Můžeš se podívat i na jiné výrobce, třeba mé oblíbence ATELIER ;-)
Draka do slabého větru bych doporučoval koupit až budeš létat déle a budeš mít i větší přehled a zkušenosti. Tito draci potřebují trochu jiné ovládání. Jsou dost citlivý.
I když na druhou stranu, pokud chodíš létat a stále ti u vás fouká slabí vítr, tak pak je asi lepší pořídit si nějakého toho UL draka. Kamarád z Brna na UL draka nedá dopustit ;-)
Pokud máš čas a náladu, přijeď na drakiádu do Bořitova a některé ty draky si zde můžeš i vyzkoušet.

3

Re: Prosím o radu při výběru draka.

Taky doporucuju neco vetsiho a hlavne si vyzkouset vic draku treba zrovna ted na drakiade. Ja jsem sveho druheho draka koupil az po drakiade v Jihlave a nemuzu si to vynachvalit. Tim, ze jsem lital s vice typama jsem pochopil co od jakeho draka muzu cekat. Nizsi a sirsi je lepsi na tohle, horsi na tamto.. A tak podobne.

Elliot Enigma
HQ JIVE - R.I.P.

4

Re: Prosím o radu při výběru draka.

Měl jsem na mysli třeba axel, halfaxel, backflip, lazy susan, zkouším i další, ale je toho hodně co se ještě musím naučit, skoro všechno se učím z filmu Freestyle pilot od Prism kites. Tak mě zajímalo, jestli se ten větší drak bude chovat lépe, jestli s ním půjdou triky snadněji a učení bude lehčí. Na draky od atelieru a jiných "nemasových" značek koukám celkem často, ale ta cena je trochu mimo mou relaci. Myslel jsem něco kolem těch 4000,-

5

Re: Prosím o radu při výběru draka.

Větší drak bude stabilnější a pomalejší. Triky s ním půjdou pak o něco lépe, ale záleží co vybereš. Letové vlastnosti draků jsou různé a to nakonec člověk pozná až když draka zkusí. Hodně se stává i pokročilejším ,že koupí draka a pak zjistí ,že to není přesně to co chtěli a draka pak prodávají. Když budeš vybírat draka ,tak se dá orientovat podle velikosti. Vlastnosti draka určuje nejen šířka ,ale i výška. Někteří draci ve své standartní verzi zvládají i slabší vítr, takže větrný rozsah se posouvá do kategorie UL (ultralight). Naopak některý standard zase je určen spíš pro střední vítr a i při silnějším zvládá triky. Prostě co drak to trochu jiné vlastnosti. U velkých draků kolem 2,4 už je potřeba dát si pozor na zaměření draka. Někteří jsou zaměření víc na přesnost a spíš na týmové létání. Triky jdou s takovým drakem taky ,ale některé triky budou náročnější. Naopak u menších draků do 2m může být zase problém s rychlostí. Stejně tak  se lidi zbavujou malých a příliš rychlých draků, i když nabízej snadný přístup k trikům. Každému se ale může líbit jiný styl létání, takže co člověk to názor.Pro začátečníka je dobrý drak co kombinuje trikovost a stabilitu. Větší stabilita nabízí dobrou čitelnost triku a více času pro správné načasování impulsu. Když bych měl poradit tak velikost kolem 2,1 -2,4 je ideální. Draci co jsou nižší pak můžou mít větší rozpětí (2,5) a není to naškodu. Dá se říct ,že nižší draci co maj větší úhel rozevření nosu zvládaj snáz triky jako jojo,yo-fade,jacobs lader ale zase některé triky můžou jít hůř. Nakonec když chceš něco koupit tak je nejlepší si o drakovi něco přečíst. Najdeš tak spoustu názorů a informací na německém a anglickém fóru. Výrobci taky občas k drakům napíšou jaký vítr zvládá a pro koho je určen. Nějaké recenze také najdeš na stránkách německého časopisu kite & friends. Orientovat se dá i trochu podle videí na kterých je vidět co drak zvládá a jaký styl létání nabízí. Když chceš draka do čtyř tisíc tak moc na výběr nemáš. K těm drakům o kterých si mluvil bych přidal ještě Belusu,Enigmu,Infinity, Neoxe ... Najdou se určitě i  další.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

6

Re: Prosím o radu při výběru draka.

Ahoj,
jestli muzu, tak bych chtel taky poprosit o radu. Pred tydnem jsem koupil na veletrhu v Brne Rhombus Taifun (http://www.kitecentrum.cz/katalog-13-RH … telny-drak) - chapal jsem, ze to nebude kdovi co. Ted bych se chtel pomalu posunout nekam dal, protoze me to bavi, ale zaroven nechci hned sypat tisice. Tak premyslim, na co se presunout. Na muj dotaz, zda se da neco poridit do 800kc nebo tak nejak mi pan Jahoda poradil tri moznosti, tak se chci zeptat, zda nemate nekdo zkusenosti s RHOMBUS Kami Kaze Carbon (http://www.kitecentrum.cz/katalog-27-RH … aze-Carbon) nebo RHOMBUS Zipper (http://www.kitecentrum.cz/katalog-20-RHOMBUS-Zipper) ci RHOMBUS Boa (http://www.kitecentrum.cz/katalog-18-RHOMBUS-Boa)? Chtel bych, aby se to dalo trosku kvalitne ovladat, dal se s tim zvladnout nejakej ten trik a aby to zvladlo slabsi vitr-at muzu litat co nejcasteji.
Diky moc za radu.

Rhombus Zipper

7

Re: Prosím o radu při výběru draka.

Jak píši v článku "Jak vybrat řiditelného akrobatického draka", draci do 1000Kč jsou určeni pro začátečníky, aby zjistili o co vlastně jde. Jsou odolní a vydrží tvrdší zacházení začátečníků. Umí hlavně, jak já říkám 2D triky, dá se s nimi zvládnout i nějaký jednodušší (axel apod.), ale protože mají většinou obyčejné průtažné šňůry, laminátovou konstrukci apod. není jejich ovladatelnost vzhledem k trikování nic moc.
Všichni ti draci co ti doporučil Milan, jsou dobří pro to začátečnické létání. Ale pokud cítíš, že tě to chytlo, tak doporučuji zůstat u toho Rhombus Taifun (jen si udělat pevnou délku šňůr, jak jsem ti určitě na veletrhu říkal) a našetřit si víc peněz. Mezi tím se můžeš zdokonalovat v létání s Taifunem.
Pokud přesto chceš koupit nového draka, tak si kup RHOMBUS Boa.
Pokud budeš mít čas, tak přijď na společné létání do Medlánek a můžeme to tam ještě prodiskutovat.

8

Re: Prosím o radu při výběru draka.

pevnou delku snur mam. Ale snura je do dynamicka a je na ni velkej prutah. Tak nevim,kterou jinou koupit. Navic si ho pujcila pritelkyne se sestrou a v silnejsim vetru s nim parkrat praskly a polamaly nejdelsi stredovou tyc a zlomily i t-kus co na ni byl. Takze to chce asi nejakou nahradu.
V Medlankach se bude dat i neco vyzkouset nebo popripade koupit? I par kamaradu chce nejakeho draka poridit.

Rhombus Zipper

9

Re: Prosím o radu při výběru draka.

V Medlánkách se jen létá. Koupit se tam nic nedá, pokud se nedomluvíš předem, že chceš nějakého konkrétního draka koupit. Pak jej vezmu s sebou a na místě ti jej prodám.
Co se týče půjčení nějakého draka, tak vzhledem k tomu, že jsi začátečník, to asi moc možné nebude. Jak já říkám: "Dej mi tolik, co ten drak stál (např.6000Kč) a já ti jej půjčím. Když jej zničíš, je tvůj a mé jsou tvé peníze ;-)" Můžeš tam ale létat se svým a dozvědět se, jak na to. Případně i s tvým zkusit nějaké triky.
Šňůry u draků pro začátečníky jsou obyčejné a proto mají průtah. Viz můj článek "Jak vybrat řiditelného akrobatického draka". Můžeš si koupit kvalitnější - dacron, dyneema apod., ale ty stojí okolo 500Kč a víš.
Náhradní díly na rozbitého draka si objednej u Milana v obchodě (nejlépe se domluvit telefonicky) a můžeš si jej opravit. I když k ceně tvého draka si myslím, že to nemá cenu. Ty náhradní díly budou stát skoro tolik, jako nový.
Pokud přijdeš do Medlánek, tak tam vše můžeme probrat.

10

Re: Prosím o radu při výběru draka.

prave se tim clankem procitam. Diky moc za radu. snad to vyjde a do Medlanek se dostanu.

Rhombus Zipper