1 Naposledy upravil: dafoemage (17.06.2015 15:15:48)

Téma: Létá tu někdo se Zephyrem?

Zdravím jako nově zaregistrovaný začátečník

Rád bych si pořídil Prism Zephyr kvůli jeho větrnému rozsahu (1.6 - 27 kmh) a pomalejšímu ladnému letu kvůli naučení se 3D triků. Trochu problém je s dostupností draka a hlavně náhradním dílům. Nejbližší dealer Prism je v Německu. Objednávky ze zahraničí nešetří kapsu).  Má s ním někdo osobní zkušenost? Případně kde kupuje náhradní díly a pokud je alternativa ve stejné cenové relaci (cca 210 - 250USD) mezi evropskými značkami, mohl by mi dát odkaz? Nejlépe ready to fly modely.

Děkuju

- = Prism Jazz ice = -
- = Prism Zephyr = -
- = R-sky Initial = -
- = Revolution EXP = -

2 Naposledy upravil: bubu323 (17.06.2015 19:21:40)

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Ahoj. tomu větrnému rozpětí se nedá moc věřit. Zvláště když se jedná o  draka s rozpětím 235 cm osobně se mi to zdá dost málo 1,7 km/h a že mám draka 237cm a vím že když nefouká min 8 km/h (a i to je málo) tak nemá cenu ani draka rozbalovat. Nejlíp se lítá od 10 km do těch 17-20 km/h.
Nejvíc se tu asi lítá s Infinity anebo se draci šijí. Viz Michal47.
Náhradní díly v ČR jsou jemně řečeno zoufalé. Nejvíc se kupují asi carbon trubky 6/4 ty se dají koupit v AIKONU. Jak jsou na tom s konektorama atd... . Netuším jinak jednou za rok se tu lidi domlouvají na ND a objednáváme je z www.drachenmarkt.de.

Nebo koukni na http://www.kitecentrum.cz/kategorie-15- … CILE?idp=2
Tam je na výběr víc draků.
Třeba Enigma. Transfér a jiné pokud chceš draka pro pokročilé.

Draci EOLO: Over , Neox

3

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Tak teoreticky můžeš lítat i v bezvětří, ale to se asi naběháš. Zephyr má v popisu že je navržen i do slabšího větru a zarámován je jako jsou UL draci. Takže ten rozsah je asi v pořádku, ale ideální podmínky budou někde jak bylo napsáno.
K tomu kde koupit, taky není co dodat. Žádný výběr u nás není a z akrobatů koupíš jen asi tři modely které nabízí německé firmy. Můžeš koupit enigmu od elliot a nebo infinity od hq invento . Tam vybereš i jiné akrobaty jako třeba Maestro II. Dřív byla nabídka i od Eolo, ale to už je asi minulost. Podobně Premier kites asi už taky nikdo u nás neřeší.
Pak teda prohlédnout německé e-shopy. Teoreticky jako náhradu bych mohl doporučit draka Sin od kitehouse.de. Nemám sice zkušenost ,ale bude to dobrý drak.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

4 Naposledy upravil: dafoemage (18.06.2015 05:19:09)

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Díky za reakce. Koukal jsem několikrát na české shopy a se zoufalou nabídkou souhlasím. Když jsem byl na stránkách např. německých shopů, byla to větší radost, ale taky mi je jasné že v německu bude vždycky větší kupní síla a dobré modely draků jdou na odbyt, než tady kde léta cca 1000 lidí:)
Prolézal jsem americká dračí fóra a u každého dobrého modelu se lidi přeli o větrný rozsah. Jeden tvrdí že mu drak nelítá, druhý psal že mu lítá a třetí napsal že se to liší o 1 m/s, čtvrtý že se to liší o 10 m/s. Takže mám jako rookie trochu problém v tom jakému výrobci věrit. Je mi jasné že když výrobce uvádí min. vítr např. 5km/h tak bude začínat lítat trochu použitelně tak na  min.9 u dobrých draků. Jazz mi lítá tak při 8 mp/h, uvedeno je 5. Potřebuju na záčátky něco pomalejšího  viz. https://www.youtube.com/watch?v=86Bsv1Fbieg  a přesného. Btw u Zephyra se taky uvádí od 1.5 a tahle pomalá performance je při 5 km/h:)

Při jakém větru použitelně lítají Neox a Over? Z osobní zkušenosti? Infinity se zdá být super, ale ty barvy chci trochu pestřejší mňo smile Enigma mi přijde podle videí funkční spíš v silnějším větru.

Jinak hromadné objednávání dílů je velice dobrý nápad.

- = Prism Jazz ice = -
- = Prism Zephyr = -
- = R-sky Initial = -
- = Revolution EXP = -

5 Naposledy upravil: bubu323 (18.06.2015 08:14:14)

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Ahoj.
Tak u toho Overa je ten rozsah uváděn taky někde kolem 8km/h Ale to je spíš brané tak že ten drak se dokáže vznést. Jinak to je jak píše Michal47 na běhání. A to zase spíš běháš než aby jsi trénoval nějaký trik. Já chodím lítat když fouká alespoň těch 10 km/h To je moje minimum. Mám vyzkoušeno že se moc neběhá a že se dají dělat triky. Ideál je někde kolem těch 12 - 17km/h a to těch 17km/h je řekl bych hraniční rychlost. Aby se dali dělat složitější triky a moc jsem se nenadřel. Jako on má rozsah od 8 km/h až někam k 38 km/h ale to už je fakt masakr jak je ten drak velký tak ty triky už v tom větru nejdou. Osobně mám názor ten že výrobce to uvádí že to ten drak ještě vydrží. Ale na triky to určitě není spíše tak trénovat start zatáčky přistání.
Neox je menší ale je to v podstatě bráška Overa. Kdy ty draky dělali stejný lidi s tím že Over je spíš pro pokročilé začátečníky a Neox je rychlejší jak jsem někde v recenzi četl trikmachine.
Už vyžaduje větší přesnost a větší cit pro draka. Ale naopak od Overu lítá slušně v rozmezí 10 km/h do těch 18 km/h se s tím dají dělat a trénovat triky. Lítal jsem dva roky na Overu a teď mám druhý rok Neoxe. A s Overem dá se říct že lítám jen sporadicky. Už na něj musí být fakt ideální vítr a nálada. Neox jak je o trochu menší tak v silnějším větru míň tahá do rukou a je to menší dřina. Ale oba draci jsou jak jsme se shodli s Michalem dobrý. A osobně bych řekl že jsou výborné poměr kvalita/cena/letové vlastnosti.
Zase tam je výhoda že je dělali stejný dva lidi a jsou si hodně podobný to co se dělá hůř na Overu  jde o trochu líp s Neoxem a naopak. Je to taková dobře vyvážená dvojka.
S Enigmou jsem lítal jen jednou a neřekl bych že to je špatný drak. Osobně mne letově nezklamal. Pro pokročilého letce si myslím že to je dobrý drak než pak řeší něco rychlejšího a více trikového.
Bohužel to Eolo už ty draky nedělá. Měl jsem před dvěma roky štěstí že vyškrábli poslední nový kus v Německu ve skladu Neoxe. Možná bych o jednom Neoxu věděl je v ČR v Praze. Měli by ho snad mít ještě v Rongo.cz Ale je to první generace Neoxu. A já jsem chtěl už tu druhou protože mám Overa taky druhou generaci a chtěl jsem aby byli oba stejní.
Infinity a Enigma? Enigma lítá při menším větru než Infinity.
Enigma je rozpětí tuším 235 a něco Infinity je 247 cm? Něco takhle pro mne už velkého. Zase Enigma oproti Infinity je o trochu málo rychlejší drak. ale oba to nejsou vůbec špatný draci. I jsem jeden čas tu infinity chtěl koupit. Ale nakonec jsem cuknul a šel do Neoxe.
Říká se že čím větší drak tím pomalejší. Čím pomalejší drak tím lepší na tréning těžších triků.
Když bych se vrátil k Neoxu a Overu. Tak to co mi Over promine a skousne už neox neodpustí.
Když se rozhoduješ o novém draku je asi nejlepší udělat si čas a s někým se sejít. Jak plánujeme ten Tábor tak by se snad mohli dotavit kluci z Budějovic a ten jeden kluk tu Enigmu má. Tak pokud přijede bude asi možnost ji vyzkoušet.
Jinak na tvou stranu plánuji služební cestu do Turnova zatím nevím kdy to bude ale asi bych jel zase v sobotu tak bych mohl vzít draky sebou a můžeme se někde ve tvém okolí sejít to by asi nebyl problém.

Draci EOLO: Over , Neox

6 Naposledy upravil: dafoemage (18.06.2015 12:08:21)

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Napsal jsem před chvílí mail do Rongo.cz a uvidím co odpoví. Drak vypadá dobře. Pořád mě hodně láká ten Zephyr kvůli pomalému letu a lehkosti. Taky kvůli tomu že jsem několikrát u Amíků četl, že se na něm učilo hodně lidí a pak mohli lítat v podstatě na všem. V německém shopu jsem na něj narazil, ale 260 euro. V USA ho koupím za 210 USD (dolar momentálně 21 Kč / Eur 27), ale chápu že se musí přirazit kvůli ceně za dopravu a obchodní marži. Jinak by to mělo fungovat tak jak píšeš: čím větší drak, tím pomalejší a jednodušší na triky.Co se týká cesty do Turnova a létací schůzky, bylo by to jistě fajn, jen by sis kvůli mě zajíždel bez dvou kilometrů 70. Další věc je že jako člověk co neumí ani half-axel pořádně trikový potenciál nezhodnotím ani když budu držet draky v ruce, ale to je jen domněnka, realita může být jiná. Auto zatím nemám, aby jsme se sešli někde na půl cesty a ty jsi to neměl daleko. Zrovna před chvílí jsem se vrátil z prohlídky auta o kterém jsem uvažoval, ale nedopadlo to)

- = Prism Jazz ice = -
- = Prism Zephyr = -
- = R-sky Initial = -
- = Revolution EXP = -

7

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Jak to psal Michal47 jestli ten drak je dělaný jako UL tak zase ta vrchní hodnota větru se mi osobně moc nezdá. Jako je jasné že je ten Zephyr stavěný jako UL. Ale jak víme tak UL draci mají jednu podstatnou nevýhodu. A to v silnějším větru. Když s ním budeš lítat ve slabším větru OK tam problém nebude. Ale v silnějším větru se ten drak bude kroutit. Nebude držet tvar a tím zase bude méně stabilní a ty triky s ním půjdou hůř. Jako chápu tě že chceš něco od 1 km/h do 30km/h. Jako myšlenka to určitě špatné není. Nicméně to tak fungovat nebude.  Michal47 má Magnuma což je mám za to taky Prism.  A osobně mám v živé paměti jak jsme se sešli v Táboře a pomalu ten vítr sílil. A jak se ten Magnum na koncích začal kroutit. Neříkám že Magnum je špatný drak. Je to klasický tvar jednoho z prvních akrobatických draků o tom žádná big_smile ve své době to byl určitě super drak. Věřím že má i v dnešní době určitý potenciál. Ale já mu říkám dědeček kajt. Zkus se kouknou u karpíška třeba od HQ na toho crackerjacka to nebude špatný drak. myslím že má taky rozměr 230cm nebo nějak tak. Bude určitě rychlejší a více trikoví než je Infinity. Tak ty draky by se rámcově a na hrubo dali dělit podle rozpětí )pokud pomineme výšku).
205-230 = rychlí a dost trikoví drak (pro začátečníka nestabilní)
230-257 = pomalí méně trikoví drak (pro začátečníka ideální) naučit se základní triky a pochopit jak který trik funguje.
A ono skočit do lepšího draka řekněme pro lehce pokročilého pilota za 10000,- Kč je celkem asi si myslím nesmysl.
Je to myslím si škoda peněz. Jak jsme se asi všichni přesvědčili tak po dvou třech letech je nos draka na padrť a buď se musí přešít nebo koupit drak nový. Tady je na druhou stranu obrovské štěstí že jsou mezi námi lidi kteří si ty draky šijí a jsou schopní nám (neumětelům) toho draka opravit. Nebudu jmenovat kdo to je ale já jsem za jeho práci velice vděčný a jsem rád že takového člověka jsem poznal.
A nebo je tu pak možnost draka si ušít. Jsou na netu návody a střihy jak na to atd... . Že Míšo big_smile big_smile big_smile

Draci EOLO: Over , Neox

8 Naposledy upravil: bubu323 (18.06.2015 13:06:19)

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Ještě by Ti asi pro začátek stačil Curve od Atelieru. Nebo Plasma
http://www.kitecentrum.cz/katalog-253-A … ticky-drak
http://www.atelierkites.com/shop/fr/fre … curve.html
http://www.atelierkites.com/shop/fr/fre … ccess.html
http://diamondkites.de/veyron-economy.html
http://www.kitecentrum.cz/katalog-58-EO … telny-drak
Ale to jsou už opravdu drahý draci a nevím jestli jsou pro tebe ideální. Rozměrově by byli. Ale jestli finančně přijatelní?

Draci EOLO: Over , Neox

9 Naposledy upravil: dafoemage (18.06.2015 16:25:45)

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Takže Neox v příjemně zelené verzi z Rongo.cz mi dorazí domů během zítřka nebo pozítří. Pán má cestu kolem tak ho doveze. Tomu říkám luxus koupit poslední exemplář v barvě kterou jsem chtěl a s dovozem pod nos téměř hned. Myslím že máš u mě panáka a samozřejmě moje veliké "DĚKUJU":-) To je radosti na cestě :-)

http://shop1.rongo.cz/?p=productsMore&a … p8311-neox

- = Prism Jazz ice = -
- = Prism Zephyr = -
- = R-sky Initial = -
- = Revolution EXP = -

10

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Nemáš zač smile Když můžu tak pomůžu. Větru zdar a bezvětří zmar zmar zmar smile

Draci EOLO: Over , Neox

11 Naposledy upravil: dafoemage (25.06.2015 13:56:43)

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Teda přátelé big_smile první zkouška Neoxe, dám Tip stab a konec křídla se mi zasune do druhého dílu. Že povolí lepidlo po prvním triku jsem nečekal :-D To abych s sebou nosil na louku nebo na pláž vteřiňák. Mám být trpělivý nebo má Neox i jiná překvapení? :-D

- = Prism Jazz ice = -
- = Prism Zephyr = -
- = R-sky Initial = -
- = Revolution EXP = -

12 Naposledy upravil: bubu323 (25.06.2015 16:09:28)

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Hele tak jednoduchá věc. V té trubičce by měla být dirka asi průměr 1,5 mm nebo jestli máš 1mm vrták tak ji tam udělej. Nejdřív slepit a pak provrtat. Poté vezmeš nějaký odštěpek ze zlomené trubky a ten prostrčíš tou dírou. Odštěpek zalepit a následně nejlépe na brusce obrousit.
Dělám to taky tak. Ale je to jedna z věcí která se u EOLA občas stane. Jak na OVERU tak na NEOXU.

Draci EOLO: Over , Neox

13

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Ještě jedna věc mne napadla u EOLA. Zvláště se to týká u triku Tip Stab.
To je hezký trik a řekněme že i celkem jednoduchý. Ale pro EOLO je to nebezpečný trik.
Eolo má totiž ne špatně ale řekněme hůře řešené zakončení křídel. A když ten trik uděláš trochu tvrději tak se může stát (mě se to stalo) že ztratíš tu koncovou gumičku která drží šňůry plachty a automatické vypínání zadní hrany. Já jsem to řešil izolačkou (na Neoxu to mám doposud).
Technika je celkem jednoduchá.
Složíš draka nejdříve vypneš plachtu. Pak izolačkou pořádně zatáhneš šňůry plachty (ty dvě černé) sundáš tu čepičku. Poté zahákneš automatické vypínání zadní hrany.
Čím více napneš tuhle šňůrku tím je drak tišší. Pozor když to přetáhneš začnou se ti deformovat konce křídel!!!!
Pak vezmeš zase tu izolačku a ty konce včetně té gumy (čepičky) zatáhneš. Tu čepičku vezmi tou izolačkou taky. Pak se nemůže stát že ji ztratíš. Sehnat tu čepičku v ČR jde ale stojí cca 29 kč/ks.
Není problém ji koupit ale je problém že bez ní se dost dobře lítat nedá. A pokud budeš lítat bez ní a stáhneš to izolačkou hrozí že jak je zakončená ta trubka plastem který je jako že Véčko tak se ulomí jedna packa.  A pak se musí vyměnit.
Když to zaizoluješ jak jsem tu napsal tak za jedno tu gumičku neztratíš a za druhé se ti nestane že by se ti povolila jak plachta tak automatické vypínání zadní hrany.
Když dolítáš tak to nech zaizolované aby jsi to nemusel dělat po každém lítání. Osobně to rozdělávám jen když se povolí plachta a nebo se rozbaluje ta izolačka.
Draku to nijak neuškodí pokud ho zabalíš do tašky a tobě to ušetří starosti a práci při přípravě na létání.

Draci EOLO: Over , Neox

14

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

dafoemage napsal:

Rád bych si pořídil Prism Zephyr ...

Nakonec si ho koupil?

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

15

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Hoj Michale. Jj momentálně je na cestě z Prahy ke mě domů :-)

- = Prism Jazz ice = -
- = Prism Zephyr = -
- = R-sky Initial = -
- = Revolution EXP = -

16

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

A je doma :-))))))

- = Prism Jazz ice = -
- = Prism Zephyr = -
- = R-sky Initial = -
- = Revolution EXP = -

17

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Na kolik v přepočtu vyšel i s poštou?

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

18 Naposledy upravil: dafoemage (13.07.2015 23:42:02)

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

7400 komplet s celní kontrolou atd... Poplatky v ČR jsou nehorázná drzost. Připočtou DPH které vypočítají z ceny zboží + poštovného, další poplatek za proclení a cca 120 Kč české poště za vyzvednutí ze skladu a dovoz. Celkem asi 840 Kč jen za poplatky v ČR...

- = Prism Jazz ice = -
- = Prism Zephyr = -
- = R-sky Initial = -
- = Revolution EXP = -

19

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Tak až otestuješ tak napiš nějaké postřehy.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

20 Naposledy upravil: dafoemage (15.07.2015 00:01:11)

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Otestuju rád jen co přestanou deště. Jako na potvoru celou dobu krásně větrno a fajn počasí a jen přijde drak domů tak prší dva dny big_smile

- = Prism Jazz ice = -
- = Prism Zephyr = -
- = R-sky Initial = -
- = Revolution EXP = -

21 Naposledy upravil: dafoemage (15.07.2015 16:38:52)

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

takže: 5km/h pro lehký klouzavý let a tahání na hranu okna. Při deseti tahá tak akorát bez potřeby tahání na hranu. Je přesný a do ruky padne myslím dobře. Jen budu muset dávat velkého bacha na křídla, jak jsem před půl hodinou zjistil. Spodní tyčka na křídle prdla když se při startu zacuchla do trávy. Takže: ví někdo kde tu splaším P100 ? :-D

- = Prism Jazz ice = -
- = Prism Zephyr = -
- = R-sky Initial = -
- = Revolution EXP = -

22

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

U nás jí určitě neseženeš. Nějaké draky jsem stavěl a objednával z Německa na drachenmarkt.de. Chystám se časem na stavbu dalšího draka ,ale ještě jsem neobjednal. Objednával jsem i na kitehouse.de, ale zase musíš připočíst poštu a jedna tyčka se moc nevyplatí. Jak tady bylo napsané tak nejsnažší je to opravit a tyčku koupit časem. Pokud s trikama začínáš tak lámání tyček se asi nevyhneš. Teoreticky se dá nahradit i tyčkou 6mm. Vyměnil bych pak obě a ze zlomené si pak můžeš vyrobit zarážky. Počítej ale že i ty budeš asi lámat. Pokud budeš chtít tyčku skyshark tak se dá uvažovat i o výměně obou za P200. Pro začátečníka to bude vhodnější, protože UL draci jsou spíše pro pokročilé právě díky snížené váze a menší odolnosti tyček.
Trochu mě to překvapuje že si jí zlomil a spíš bych to viděl na přistání na konec křídla, ale dá se říct že i zapíchnutím do nějaké díry a tahem se může taky zlomit.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

23 Naposledy upravil: dafoemage (16.07.2015 09:30:49)

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Michale jak jsem tu četl, jednou ročně objednáváte hromadně díly z Německa. Je pro to nějaký pravidelný termín, nebo jak se dohodnete? Jinak dneska mastím pro smršťovací bužírku. Rozhodl jsem se opravit následovně: jelikož se jedná o čistou zlomeninu, dám dovnitř cca 6 - 8 cm tyčky z Jazze, která se mi zlomila ještě v USA, ale vzal jsem si ji domů pro případné opravy. Jelikož jí schází cca 2mm, omotám ji elektrikářskou lepenkou pro dosažení průměru. Myslím že elektrikářská bude lepší než normální průhledná lepenka. Zlom zalepím dobrým vteřiňákem, omotám lepenkou a přes to dám smršťovačku. Myslím že by to mělo být dostatečné pro plnou funkčnost.  Co myslíš ty ?

- = Prism Jazz ice = -
- = Prism Zephyr = -
- = R-sky Initial = -
- = Revolution EXP = -

24

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Termín není a pravidelně taky ne. Objednával jsem když jsem stavěl dalšího draka. Poslední Quartz byl postaven před dvěma lety a domlouval jsem se s Milanem (bubu323) protože chtěl taky něco a tím mě to vyšlo o něco levnějc.
Na jaře jsem tu psal že se chystám zase něco nakoupit. Nikdo se zatím nepřidal a tak to oddaluju. Pevný termín nemám. Jde jen o to se dohodnout.
Vnitřní průměr skyshark tyček je 6.2mm takže tyčka 6mm je v pohodě. Jednou mi ale přišlo že je na ní zbytečná vůle a tak jsem jí oblepil epoxidem. Co bylo navíc  jsem pak obrousil. Epoxid je o něco měkčí, tak záleží co vybereš. Gelový vteřiňák je taky možnost. Opravu zlomené tyčky tu někde popisoval Milan.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

25 Naposledy upravil: dafoemage (16.07.2015 21:13:45)

Re: Létá tu někdo se Zephyrem?

Dobrá mrknu na to. Epoxid mě nenapadl, nejsem kutil mňo ale asi budu muset začít být:) Křídlo jsem udělal tak jak jsem napsal tak uvidím co to udělá. Trochu se mi viklá tyčka uvnitř když zaberu za Skyshark ale věřím že to něco vydrží. Když ne, alespoň budu příště chytřejší. Co se týká objednávání, na kolik vyjde poštovné? Pokud budeš objednávat, rád se přidám a o poštovné by jsme se nějak šábli smile

- = Prism Jazz ice = -
- = Prism Zephyr = -
- = R-sky Initial = -
- = Revolution EXP = -