1 Naposledy upravil: DracekZ (02.11.2014 18:32:37)

Téma: Vymena T spojky

Zdravím,
mám draka Elliot Magelan a potřeboval bych poradit, jak dostat ze středové tyče T connector. Ten je tam mezi dvěmi (třemi) zarážkami, které jsou na pevno přilepené k tyčce. Je na to nějaký fígl, jak ty zarážky bez poničení té tyče odstranit a T connector sundat, nebo jak nejlépe ten T connector vyměnit? On mi totiž prasknul.
Diky moc za info a pomoc.
http://i.imgur.com/CDSlhzp.jpg

Drak: Elliot - Megelan

2

Re: Vymena T spojky

Než začneš U kroužky uvolňovat doporučuji si vše oměřit a zapsat (délka středové tyčky, vzdálenost U kroužků od konce tyčky apod.) a případně i tu středovou tyčku vytáhnout z draka.
Na uvolnění přilepených U kroužků znám tyto způsoby (možná někdo poradí jiné)

  • jemně kleštěmi ty kroužky pomačkat (pozor ať nezmáčkneš moc a tím nenaštípneš tyčku), někdy dojde k uvolnění lepidla a kroužkem jde pohnout

  • jemně kroužek stisknout a zkusit s ním silou pootočit (utrhnout to lepidlo) a opět pozor na naštípnutí

  • pokapat spoj kroužek-tyčka ředidlem na sekundová lepidla a pak zkusit oba dva body uvedené výše (ředidlo trochu narušuje povrch tyčky, takže proto to dávám až jako poslední variantu)

Když se nepodaří ani jeden ten kroužek uvolnit, tak pak už zbývá jedině kompletní výměna – středová tyčka, T konektor a oba dva U kroužky

3

Re: Vymena T spojky

Dělám to taky tak, ale počítám že když je kvalitně přilepeno že c-klip taky praskne, nebo ho poničím. Kombinačkama chytnu a jemně zahejbu a většinou povolí. Pokud je c-klip nepoužitelný tak nahrazuji stahovací elektrikářskou páskou. Uvažoval jsem že by dobře zafungovala i naříznutá benzínová hadička. Těch možností čím nahradit bude asi víc. Třeba i elektrikářská izolačka může posloužit a nebude s ní problém.
Dá se samozřejmě nový c-klip koupit ale je to drahé a čistě jen estetická věc.
Ten kříž se dá taky teoreticky nahradit, ale to je už horší. Sám mám u jednoho draka hliníkovej kterej je fakt super a nezničitelnej.
Náhradu bych zase řešil podle možností. Nejaké hliníkové trubičky se asi seženou i u modelářů. Pokud budeš chtít tak se kouknu jakou má stěnu ta u toho mého kříže..

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

4

Re: Vymena T spojky

Ještě k tvému drakovi. Koukal jsem že má rozpětí 252cm což je na tyčky průměru 6mm až kam. Nevím jak ti ty tyčky držej ale typnul bych si že praskaj u kříže. V kříži jsou tyčky hodně namáhané a proto i ten kříž je na takové rozpětí draka možná slabý. Ber to jen jako můj odhad. U akrobatů co mám používám kvalitnější tyčky a nejni problém. Cena je ale vyšší a u nás je neseženeš. Možná že nemá tvůj drak takový tah jak bych podle rozpětí předpokládal ,ale je to první co mě napadne.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

5

Re: Vymena T spojky

Diky oboum za rady, objednal jsem si nahradni dily, takze snad v patek dorazi.... tycku jsem neobjednaval, tak ji snad neponicim. :-)

Michal47 mohl bys sem hodit foto toho tveho hlinikoveho krize? To by me zajimalo, protoze jestli me to jeste rupne, tak by to mozna stalo za vyzkouseni. A ta rada s tou elektrikarskou paskou je taky dobra, hlavne to jde pak bez problemu sundat.

Jeste mozna trochu odbocim, ale co pouzivate misto EndCaps (tech krytek na koncich kridel, o ktere se drak opira pred startem, kdyz ho postavite) ?

... nejak se mi ten drak v mich rukouch rozpada :-)

Drak: Elliot - Megelan

6 Naposledy upravil: DracekZ (09.11.2014 10:18:46)

Re: Vymena T spojky

michal47 napsal:

Ještě k tvému drakovi. Koukal jsem že má rozpětí 252cm což je na tyčky průměru 6mm až kam. Nevím jak ti ty tyčky držej ale typnul bych si že praskaj u kříže. V kříži jsou tyčky hodně namáhané a proto i ten kříž je na takové rozpětí draka možná slabý. Ber to jen jako můj odhad. U akrobatů co mám používám kvalitnější tyčky a nejni problém. Cena je ale vyšší a u nás je neseženeš. Možná že nemá tvůj drak takový tah jak bych podle rozpětí předpokládal ,ale je to první co mě napadne.

Je to muj prvni drak, lital jsem s nim jen 2x a po prvni jsem zlomil tycku, je fakt, ze u krize, ale to pricitam me neschopnosti s nim lehce pristat. Podruhe jsem se trosku zlepsil a i bezne pristani vic vychytal, ale rupnul ten kriz, ale to pricitam tomu, ze je to nejakej shit plast, protoze se tvari jako jednobarevnej cernej, ale samotne provazky odreli barvu a on je pod vrchni cernou vrstvou bilej. Uvidime pri tretim testu. :-)....

Co me ovsem hlava nebere, je vypruzeni tycek, kdyz dam vzpery kolmo k tyckam. Jsou doslova do luku, ale mozna je to spravne, kdyz se do nej pak opre vitr tak se mozna srovnaji, ale to nevidim na tech 30m. Cetl jsem tu nejaky diskuse, ale bohuzel univerzalni odpoved neni a ja jsem si s tema "whisker connector" hnul jeste pred tim, nez jsem si to tu precet. Pokud budou stale problemy, napisu samotnym Elliotum.

EDIT: Muj komentar ohledne plastu pouziteho na kriz beru zpet. Dneska jsem to rozebral a to bile misto byl nejaky kus lepidla. Takze se omlouvam za dezinformaci.

Drak: Elliot - Megelan

7

Re: Vymena T spojky

Že by už i Elliot používal blbé díly, tak to je na pováženou.

Dle mne to také praská díky tomu, že s tím moc práskáš do země ;-) Když tušíš blbé přistání, tak popoběhni k draku nebo aspoň mávni rukama směrem k němu, tím zmírníš rychlost dopadu.

Praskání tyček se dá trochu pomoci tím, že se do tyčky, která je dutá, zastrčí druhá plná tyčka v délce cca 10-15 cm. Sice bude tyčka o něco těžší, ale zpevní se tím. Praskání T konektoru je jedině v jeho nahrazení tím hliníkovým co píše Michal (dvě verze – hliníkový blok, ze kterého je vyroben T konektor a nebo dvě trubky, které jsou spolu svázány a slepeny epoxidem).

Prohnutí tyček až tak neřeš, to se doopravdy srovná ve vzduchu. Důležité je, aby vzpěry byly stejně daleko od středu (a nemusí být až tak kolmo). Vzpěry mimo jiné napínají plachtu a špatné napnutí poznáš podle rachtajících okrajů. Vrčí to, jako by měl drak motorek. Většinou v silnějším větru.

8

Re: Vymena T spojky

pvalen napsal:

Že by už i Elliot používal blbé díly, tak to je na pováženou.

Dle mne to také praská díky tomu, že s tím moc práskáš do země ;-) Když tušíš blbé přistání, tak popoběhni k draku nebo aspoň mávni rukama směrem k němu, tím zmírníš rychlost dopadu.

Praskání tyček se dá trochu pomoci tím, že se do tyčky, která je dutá, zastrčí druhá plná tyčka v délce cca 10-15 cm. Sice bude tyčka o něco těžší, ale zpevní se tím. Praskání T konektoru je jedině v jeho nahrazení tím hliníkovým co píše Michal (dvě verze – hliníkový blok, ze kterého je vyroben T konektor a nebo dvě trubky, které jsou spolu svázány a slepeny epoxidem).

Prohnutí tyček až tak neřeš, to se doopravdy srovná ve vzduchu. Důležité je, aby vzpěry byly stejně daleko od středu (a nemusí být až tak kolmo). Vzpěry mimo jiné napínají plachtu a špatné napnutí poznáš podle rachtajících okrajů. Vrčí to, jako by měl drak motorek. Většinou v silnějším větru.

Teorii mam nastudovanou, alespon tu zakladni, ale ta praxe chybi... kazdopadne dik za komentare. 

Elliot dava do trubicek tycky o velikosti cca 5cm na kazdym konci, alespon do toho Magelana.

Drak: Elliot - Megelan

9

Re: Vymena T spojky

Osobně mne překvapila věc že je použit tenhle kříž u draka 252cm. Když si vezmu že moji draci mají na spodních vzpěrách kónické DT18 s průchozím křížem a to je jeden 214 a 237cm. A i tu DT18 se mi povedlo na tom velkém zlomit. Ale vlastní blbostí. Spodní vzpěry na plachtu by měli svírat úhel 90° prohnutí těch spodních vzpěr jsou normální a na všech dracích. Když půjdeš na youtube třeba na atelier nebo jiného výrobce a fakt po tom půjdeš tak to uvidíš sám že tohle je .
Plachta vrčet bude vždycky v silnějším větru zvlášť u tohoto rozměru draka. Ale dá se vyšponovat tak že drak vrčí jen v ostré zatáčce. To že drak vrčí (prdí) zase dělá pro začátečníka dobrou věc. A to je že ten drak mírně zpomalí.
Já jsem end cap na jednom draku zrušil. Tedy abych byl přesný vyřešil mi to Michal47 který mi draka upravoval. Za což mnohokrát děkuji, Výborná práce Michale.
Ale na tom menším draku end cap mám. Řeším to elektrikářskou izolačkou. Vyšponuji plachtu nasadím end cap. Izolačkou zatáhnu šponování plachty sundám end cap zatáhnu automatické šponování vyšponuji. Nasadím end cap a celé zase izolačkou zaizoluji. Ale včetně end capu. Postup je zdlouhaví ale dle mého se vyplatí. Ta gumy stojí zhruba 28 Kč a páska ve velkoskladu 10m 30,- možná i míň. Ale hlavně se nestává že by došlo k povolení ať plachty nebo toho automatického šponování zadní hrany.
Asi máte pánové pravdu že pokud nemám peníze na draka od manufakturní firmy tak je lepší toho draka ušít.

Draci EOLO: Over , Neox

10

Re: Vymena T spojky

Obrázek mizerný, ale musí stačit.
http://www.imagehosting.cz/thumbs/sany0003.jpg
Rozměry kříže. Trubička je z hliníku 8/6mm a nakonci jsou asi umělohmotné konce 18mm dlouhé a průměr 10,5. Celková délka je  76mm. Střed je taky asi z umělé hmoty průměru 14,5 a délky 28mm.
Pokud máš nějakého známého soustružníka, tak střed se dá udělat ze silonu a díry pro tyčku a trubičku vyvrtat. Trubičku bych hledal u modelářů a umělé konce nahradil zase tou elektrikářskou páskou. Pokud je pro tebe problém vrtat, tak by měla stačit ta modelářská hliníková trubka o délce cca 76mm.
Kříž bych udělal podle tohoto návodu. Samozřejmě u tebe jsou tyčky uvnitř, takže ještě musíš řešit nějakou středovou výplň. Asi stačí kousek tyčky a tu uprostřed trubičky malou dirkou zafixovat proti posunutí.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

11

Re: Vymena T spojky

Nakonec i tu trubku jsem našel. Modeláři maj tenkostěné ,takže tam jí asi neseženeš.
http://www.ehlinik.cz/hlinikova-trubka- … 00101.html
Musíš nakonec i počítat, že vnitřní průměr budeš možná muset  zvětšit na 6.1mm aby ti tam tyčky volně šly. Ta výztuha tyčky obzvlášť u kříže je nutná jak už se psalo. Je dobré i řez tyčky zalepit gelovým vteřiňákem aby díky trhlinám se tyčka neštípala od kraje podélně.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

12 Naposledy upravil: DracekZ (09.11.2014 13:18:04)

Re: Vymena T spojky

Pekne navody, diky moc.
Rozebrani probehlo bez problemu, protoze tyc je fakt tyc a ne trubka, takze sundavani namackanim pripadne trosku postouchnutim sroubovakem s kladivkem funguje perfektne a tyc vydrzi i hrubsi zachazeni.

Ja jsem z Budejovic, a pokud je nekdo z okoli a potreboval nejakej hlinik, tak prodejna hlinikovych veci je zde:
http://www.alfun.cz/sortiment/hlinik/ty … ove-trubky

Drak: Elliot - Megelan