1

Téma: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

Když se okolí pořád ptá, co by mě potěšilo k Vánocům - proč tomu nepomoci, že?

Jako výsledek několika kolového výběru mi zůstaly čtyři draci.
Pravda, moc nalítáno nemám, ale často čtu, že s větším drakem půjde snáze trénovat. smile

Nemá někdo vlastní zkušenost s některým z nich? Ať už pozitivní nebo negativní.

  • INVENTO Jam Session Rainbow - 223x104 / 1-5 Bft

  • ELLIOT Magelan - 252×108 / 1 - 5 Bft

  • ELLIOT Slide - 215 x 90 / 1,5 - 5 Btf

  • HQ Invento Maestro II - 228x100 / 2-5Bft

Díky za tipy zkušených  ;-)

Draci: Elliot Enigma a Yukon Laser

2

Re: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

Nevím jestli toho Jam Session ještě seženeš. HQ Invento udělalo retro sérii těhle draků, ale už je to nějaký rok zpátky.
Nějaké info najdeš tady http://kite-and-friends.de/lenkdrachen/ … erstehung/

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

3

Re: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

Jak píše Michal. Mám obavu, že INVENTO Jam Session Rainbow už asi neseženeš. Snad jedině kdyby jej ještě někdo měl v obchodě. Přiznám se, že ani nevím jestli jej má Milan v obchodě, i když na webu jej nabízí ;-)
V současné době nabízí Invento z té retro řady jen:
http://www.invento-hq.com/index.php?opt … Itemid=237
K ELLIOT Slide ti může dát čerstvé refence MiPo80 a nebo si přečti co píše PAW a i tu jeho přestavbu.
Draka HQ Invento Maestro II jsem měl v rukách, ale nelétal jsem s ním a ani jsem jej osobně neviděl létat. Podle mne je to dobře udělaný drak a použité i dobré materiály, takže by mohl splňovat to co o něm píší.
http://www.invento-hq.com/index.php?opt … Itemid=358
Draka ELLIOT Magelan jsem neviděl.

4

Re: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

Tak jestli má Rainbow v obchodě se asi nedozvím taky. Psal jsem dotaz, už je to skoro týden a  nikdo se ani nenamáhal odepsat třeba jen  "ať se jdu bodnout" :-/ Zvláštní přístup shopu.
No nic budu vybírat dál.

Mám už jen dva favority a teď k nim ladím šňůry. Jenže v tom aby se Vševěd vyznal. Jedni doporučují Dyneema, druzí je zas haní a doporučují 4stripes a třetí zas tvrdí, že jedině Skyline ... a to nemluvím o nosnosti :-)

Každopádně z vlastní zkušenosti vím jen, že nechci Blendline 45kg co jsem dostal k Yukonu - jedna je pevná a druhá pruží tak že ji protáhnu o 15-20cm oproti první při stejné váze tahu. :-(

Opravdu je tak moc znát na váze šňůr jejich pevnost? Kdybych třeba vzal na 90kg? Snažm se vyčíst po všech možných fórech co bude opravdu "nepružné" abych neměl doma další dlouhou gumu do trenek smile

Draci: Elliot Enigma a Yukon Laser

5 Naposledy upravil: bubu323 (25.11.2013 18:02:34)

Re: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

Ahoj.
Šňůry jsem řešil taky. Mám dyneemy které jsou přibalené k EOLO Over. Mám i Protec line.
K drakům se dá obecně koupit 55DNa nebo 50 DNa( přesně zkratku si nepamatuji. jistě mě někdo doplní či opraví za což předem děkuji)
Taky jsem laboroval se šňůrama.
Osobně si myslím že nemá cenu kupovat hotové ale raději si je udělat.
Ta nosnost u šňůry je celkem podstatná. Je to o váze, průvěsu a reakci.
Taky jsem si naběhl a koupil špatné. (dyneema má dva druhy)
Koukal jsem na tvůj výběr draků.
Nenapadl tě třeba EOLO Neox? Nebo Over?
Jsou to velký draci a v celku levní.
Ale je problém je sehnat. Už se nevyrábějí. Já vím o Neoxu který je na prodejně v Praze.
Měl by stát cca kolem 3600,- je to se šňůrama komplet.
Vypadá to že je asi poslední v ČR.
Ono když budeš chtít kvalitní šňůry s navíječem tak jsi někde na 700,- plus ouška (jestli je nemáš) jsi někde kolem 800 - 1000,-
Když si koupíš draka za 2000,- a k tomu lepší šňůry jsi na 3000,-
Nebylo by lepší koupit draka za 3600,- nebo za 4000,- a mít vše od jedné značky?Eolo používá Dyneemu myslím si že nejsou špatné ale je to o úhlu pohledu.
Někomu stačí EOLO a neěkd  musí mít atelier aby ho jako měl.
Že s tím neumí je věc druhá. Osobně si myslím že je jedno s čím lítáš eolo r-sky atelier ale jde o to jak lítáš.
Jako říkají kluci tady: vše jen jen v rukách.

Draci EOLO: Over , Neox

6

Re: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

JelenCB napsal:

Opravdu je tak moc znát na váze šňůr jejich pevnost? Kdybych třeba vzal na 90kg? Snažm se vyčíst po všech možných fórech co bude opravdu "nepružné" abych neměl doma další dlouhou gumu do trenek smile

Váha šňůr souvisí s rozpětím draka a větrným rozsahem v kterém se létá. Dá se říct ,že pro slabý až mírný vítr je možné použít šňůry 25kg a pro nějaký ten střed stačí 50kg. Drak díky rozpětí a síle větru dokáže na šňůry působit danou silou a pak tenké šňůry v silném větru můžou prasknout. Je zase logické že draci do mírného větru budou mít tenčí šňůry a tím se i drak díky menší hmotnosti šňůr odlehčí.
Pokud budeš mít draka o rozpětí 2 - 2.4m, tak pro běžné létání stačí 50kg šňůry. Do silného větru už je lepší mít 75kg ,ale běžně i ty 50kg vydrží.
Další věc je kvalita šňůr a tam se řeší použitý materiál a povrchové úpravy které prodlužují životnost šňůr. Samozřejmostí je i minimální průtažnost a kluzné vlastnosti při překřížení.
Pro akrobaty je základ ta dyneema ,kterou nabízí HQ Invento. Bohužel u nás nic jiného ani neseženeš a pro začátečníky profi šňůry za 700Kč jsou příliš drahé. Je docela škoda že u nás se nadají koupit celkem cenově dostupné  Climax Profiline 55daN , kdy metr stojí cca  7Kč.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

7 Naposledy upravil: JelenCB (25.11.2013 19:48:59)

Re: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

No, o Eolo Over jsem četl na nějaké US diskuzi úplné chvalozpěvy ale toho už asi nekoupím nikde. Pokud o nějakém víš, vzal bych ho smile

Když koukám co kde píšou o Neoxu - tak to  zjednodušeně a volně vytrhané z kontextu, zní jako "nesehnals Over vem si alespoň Neox, je slabší ale ujde to".
Tak nevím jestli je to prostě slabší kus, nebo je jen "ve stínu" Over, že ho tolik lidí srovnává v podobném duchu.
Hlavně u toho Over-a všichni zdůrazňují vyšší stabilitu pro učení triků a to by mne lákalo moc smile

Draci: Elliot Enigma a Yukon Laser

8 Naposledy upravil: bubu323 (25.11.2013 21:32:36)

Re: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

Takhle Over je velký drak 237\95 cm. Neox je 214/tuším taky na 95.
Jak tu psali kluci menší drak je rychlejší.
Uvedu příklad od atelieru. Nej nej drak od nich je XT.z 214\95 cm (trik mashine) slash 237cm/ 100? Tak nějak.
Over je drak na naučení neox je už víc trikovej.
To co s overem jde hůř neox dělá snaz.
Já mám overa. A ted mi psali z krámu ze mi přišel neox.
I podle recenzi je neox trikmashine.
Oba dva draky dělali ty sami lidi. A to ti nebudu kecat kteří. Kluci tady možná budou vědět.
Já si ted kupuji neoxe protože jsem chtěl trochu rychlejšího draka než je over.
Šití jsem spočítal na cca 6000,- materiál i s trubkama. Ale nemám na to cas sit.
Oba to jsou dobrý draci za super peníze. Poměr cena/letové vlastnosti je porad super.
To jsem výběr druhého draka řešil cca půl roku.
Nevyrábí se už ani jeden. Eolo s tím skončilo. I jsem jim psal do Španělska a odpověď byla negativní.

Draci EOLO: Over , Neox

9

Re: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

Ano. Nedá se říct ,že by Neox byl slabší. Je to menší rychlejší drak. Díky tomu víc trikový, ale většina lidí stejně dává přednost těm větším drakům díky větší stabilitě. Je to ale jen o zvyku. U Neoxe budou chtít triky přesnější načasování a rychlejší ruce. Na učení je lepší stabilnější drak, ale nedá se zase říct že se s Neoxem nedá naučit. Některé triky budou snažší s větším drakem a jiné s menším.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

10

Re: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

JelenCB napsal:

Tak jestli má Rainbow v obchodě se asi nedozvím taky. Psal jsem dotaz, už je to skoro týden a  nikdo se ani nenamáhal odepsat třeba jen  "ať se jdu bodnout" :-/ Zvláštní přístup shopu.

Pokud jsi psal na http://www.kitecentrum.cz/, tak mne to trochu překvapuje, protože Milan docela odpovídá a nebo mi to přepošle. Na jaký email jsi psal? A nebo do formuláře na webu?

Pro JelenCB:
Jak už jsem tady někde psal, mám doma nějaké plonkovní šňůry. Takže pokud by jsi chtěl: 

  • Climax basic 2x 25m, 60daN (cca 60kg). Můžu ti je prodat za 540 Kč

  • Nebo pak Skyline 2x 25m, 55kg, ty bych prodal za 650 Kč.

11

Re: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

pvalen: díky za nabídku, rozhodně se k ní ještě vrátím podle toho jakého draka nakonec objednám a samozřejmě pokud je ještě budeš mít.
Jinak k tomu dotazu - psal jsem na webu do formuláře. Pokud jsem správně pochopil, že máš s   shopem něco společného, tak bys mohl odpověď znát i Ty. A tedy zda je ještě Rainbow skladem?

bubu323 Mohl bys prosímtě hodit do placu, nebo do PM - kde že toho Neoxe mají?

Draci: Elliot Enigma a Yukon Laser

12

Re: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

Takže já mám páreček od Eola doma kompletní. Starý Over a  nového Neoxe.
V sobotu jsme se neplánovaně sešli s Michalem na letišti v Táboře a měli možnost porovnat oba draky. Jak Overa tak Neoxe. Oba dva draci jsou hodně hodně slušní. Over má výhodu ve velikosti ale je to výhoda? Oba draci se chovají v podstatě stejně. Jen neox je o něco málo rychlejší. Říkali jsme s Michalem že oba draci se hodí pro začátek i pro pokročilejšího pilota.
Oba mají co nabídnout jak pro začátečníka tak pro pilota triků znalých co již něco nalítal.
Určitě to není v tom že Neox je horší než Over. Oba jsou na dobré úrovni a pořád jsou schopni zvládat nové triky.
Takže já jsem si pod stromeček koupil EOLO Neox.
Neox je opomíjen jen z důvodu že má brášku který mu konkuruje. Určitě to není tím že je horší v některých tricích bych řekl že je i lepší než Over ale to pozná pilot co už něco umí.  Pak je schopen rozeznat chování daného draka v daném triku.
Takže za peníze co stojí Over a nebo neox moc dobrých draků na výběr není.
HQ invento infinity a nebo cracerjack. Oba jsou de facto velikostně srovnatelní o neoxem nebo Overem.
A nebo pak stroj a šít. Ale to pořád vychází dráž než ty draci od Eola.
Je faktem že Eolo už je nevyrábí a asi už vyrábět nebude. Nicméně se ještě dá sehnat Neox chce o čas ale jde to. Jen to nechce moc váhat.
Ono když se koukneme na diskuzi z UK tak se dočtem že pokud chce někdo dobrého draka za dobré peníze tak i tam se odkazují na Eolo Over a neox.

Draci EOLO: Over , Neox

13

Re: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

JelenCB:
Takže Milan draka má. Napiš mu raději rovnou na jeho email milan jahoda <jahoda@aikon.cz>, ať se to zase někde neztratí ;-)

14

Re: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

Díky - napsal jsem mu a zároveň i odepsal Tobě ohledně těch šňůr.

Draci: Elliot Enigma a Yukon Laser

15

Re: Draka sám sobě pod stromeček 2013 :)

Ještě by se dal doporučit i drak Belusa od Wolkensturmer. Zase je to ale o tom jestli je u nás vůbec k sehnání.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%