1

Téma: Šňůry obecně

Tabulka šňůr Dyneema:

http://kitec.net/kitec/kitec_lines2.htm

2

Re: Šňůry obecně

Detailní fotky dle průřezu

http://kitec.net/kitec/kitec_lines3.htm

3

Re: Šňůry obecně

Ahoj. Doporučíte nějaké šnůry pro HQ Invento Infinity. Dik

4

Re: Šňůry obecně

Tipoval bych něco kolem 60 daN.Samozřejmně Dyneema šňůru.Potom jsem objevil test tohoto draka zde: http://www.invento-hq.com/images/storie … review.pdf  tam se mi to potvrdilo.Uvádějí 45-75daN na 30-45m šňůry.

5

Re: Šňůry obecně

Ok. Hledám obchod kde je lze koupit.....

6

Re: Šňůry obecně

Můžeš klidně u nás ;-)
http://www.kitecentrum.cz/
Napiš Milanovi jaké šňůry chceš. myslím si, že by tam měli být Lasery.

7

Re: Šňůry obecně

Ahoj, měl bych dotaz ke šňůrám. Mám EOLO Over kde jsou šňůry Dyneema 2x25m 60 kg.
Bohužel pro mě jsem draka koupil evidentně u hodně špatného obchodníka. Po roce létání mi praskli šňůry.
Kontaktoval jsem obchodníka s požadavkem na dodání nových. Chtěl jsem stejné 60 Kg ale tvrdil mi že to nejsou moc vhodné šňůry že si mám koupit Dyneema ale 110 Kg z důvodu obtížnosti triků.
Je pravda že praskli vždy při srovnání draka do tahu. Naštěstí se mi zdáli dost drahé oproti původním a tak jsem je nekoupil. Teď jsem našel na nového dodavatele který má ceny podstatně příznivější a chtěl jsem si objednat 110 Kg šňůry. Jaké doporučujete k danému draku?
Ještě mě zajímá délka 25 nebo 30 metrů?
Děkuji.

Draci EOLO: Over , Neox

8

Re: Šňůry obecně

Pro draka EOLO Over bohatě dostačují šňůry 60kg. Délka je spíše na tobě. S 25 m je lepší kontakt s drakem, citlivost. 30m se používá pro létání na přesnost.

Dost dobře nechápu, co s těmi šňůrami děláš. Létám už nějaký ten pátek a jedině kdy mi praskly šňůry, byl kontakt s jinými šňůrami.

Odkud jsi? Pokud poblíž Brna, tak se můžeme potkat a můžu se na to podívat. A nebo přijeď na drakiádu do Bořitova.

9

Re: Šňůry obecně

Dynema šňůry nejsou nic moc. Měl jsem taky jedny a časem se  zničí . Taky možná po roce jsem je přetrh. Je to ale dané opotřebením kdy se šňůry o sebe třou a postupně vlákna povolí. Kdyby si chtěl,tak budu objednávat nějaké tyčky v německu,tak bych ti tam šňůry přidal. Musíš ale počítat s tím že kvalitní šňůry budou dražší ale vydrží dvakrát tolik.
http://www.drachenmarkt.de/epages/DRACH … -055-030-V
http://www.drachenmarkt.de/epages/DRACH … -050-030-O
Tyhle jsem kupoval a jsou dobrý. Délka jak psal Pvalen. Já používám 30m. Dá se i něco ušetřit,když koupíš jen šňůru a navážeš si je sám. Ta žlutá by ti měla stačit a cenou to nejni zas tak hrozné.
http://www.drachenmarkt.de/epages/DRACH … /L03-055-P
Kdybys chtěl šňůry tak napiš. Do týdne snad už objednám.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

10

Re: Šňůry obecně

Jak jsem si včera večer přečetl odpověď Pavla tak mi to vrtalo hlavou ještě při usínání.
S těma šňůrama jsem nic moc extrémního nedělal. Ale bohužel pro mě nemám podmínky jako Vy v Brně nebo v Praze. Bydlím na vesnici a tady se prostě lítá na loukách a polích ( nehledě na to že s takovým drakem tu lítám sám v okolí cca 60 Km).
Konkrétně na podzim kdy jsou pro mě přístupná veškerá posekaná pole takže tam ty šňůry dostávají zabrat asi nejvíc. Nevím jestli jste někdo zkoušel lítat na strništi. Kde se ty šňůry mají tendenci zacuchávat atd... .
Takže si myslím že toto je ten důvod proč jsem po roce zlikvidoval šňůry. Za předpokladu že si koupím jedny šňůry ročně to beru jako nutný poplatek. Když si srovnám cenové zatížení draka a třeba výbavy na ryby tak jsem pořád nějaké 3tis. ročně v plusu big_smile a zaplatiti 500,- za šňůry ročně řešit nebudu.
Každopádně Michale děkuji že jsi se mne zastal protože jsem si připadal jako totální trotl že mi popraskali šňůry. S tou objednávkou musím počkat. Minulí týden jsem si objednal ty 110 kg pro mě je dobré že je neměli a musí je objednat. Takže je zítra pokusím zrušit a domluvit se s prodejcem co a jak. Momentálně přemýšlím zda by nemělo smysl mít jedny 60kg / 30m a k tomu 110kg/25.
V Akrobatech jsem dá se říct nováček. Můj první řiditelný drak byl z lidlu za 150,- big_smile z něj jsem přešel po asi čtyřech měsících rovnou na Overa. Což byl skok opravdu velký.
Jinak bydlím na České Sibiři což je půl cesty mezi Prahou a Budějovicemi kitaři sem jezdí hlavně v zimě kdy je to tu vše pod sněhem a dá se jezdit po těch polích. V podstatě tu není roblém chytit jaký koly směr větru pokud přes ČR fouká tak to tady chytím. Moc díky za rady a pomoc.

Draci EOLO: Over , Neox

11

Re: Šňůry obecně

Pokud můžeš tak tu objednávku na 110kg zruš je to zbytečné pro Overa. Pro tyhle draky těch 50-75kg. Do slabého větru i 25kg. Délka 25 nebo 30 je celkem jedno. Mě víc vyhovuje 30 a lítá se i s 35m. Mám i nějakou dyneemu asi 85kg. Koupil jsem jí protože jinou neměli a třeba za stovku bych jí prodal. Na trénink by i stačila. Možná je to 50m na špulce, takže bys měl těch 25m.  Dřív jsem taky nakoupil nějaké šňůry,ale většinou opravdu stačí mít dvoje. Jedny nové na nějakou lepší příležitost a starší na běžné lítání. Z těch co jsem dával odkazy jsem žádné nepřetrh,ale je to i tím že postupně se člověk zlepšuje a už to tolik po zemi netahá. Jinak strňišti se vyhni. Drakovi to taky nesvědčí. Ideální je tráva a i tak se drak celkem rychle opotřebovává. Většínou nos a zadní hrana trpí nejvíc. Nos hlavně nazačátku smile

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

12

Re: Šňůry obecně

Vidím že Michal47 ti už poradil.
Ještě jsem si uvědomil, že jsem zapomněl napsat, že ty 110kg se používají spíše pro tažné draky (jako zadní šňůry a nebo u menších i jako přední), na akrobata jsou moc silné a těžké.
Co se týče šňůr, tak já používám dvoje. Mám Skyline 25m. Jedny tenčí, lehčí 38kg do slabého větru a jedny silnější, těžší 55kg do silnějšího větru.
Omlouvám se, ale možnost zničení šňůr podkladem, jsem si neuvědomil. Vždy jsem se snažil létat na trávě a když se šňůra někde sekla, tak jsme ji šel oddělat, aby se moc nepoškozovala.
Jinak to od sebe s Michalem47 nemáte až tak daleko (vzdušnou čarou okolo 50km) a můžete se zkusit potkat ;-)

13

Re: Šňůry obecně

Pánové děkuji ty 110kg jsem zrušil a dá se říct že byli i rádi. Na rychlo jsem si koupil 2x25m Dacron 50kg big_smile Alespoň na chvíli abych si přivykl na 25m momentálně mám nějaké 17m smile smile na tréning mi snad chvíli vydrží.
Takže šňůry sháním dál. A když už mi tak hezky radíte tak se zeptám ještě.
Osobně znám jen Dyneemu ale zmiňovali jste Skyline a jiné. Jaký je v nich rozdíl? Jak moc jim vadí překřížení? Vážím 70 kg když fouká tak ten OVER taky trochu tahá big_smile nerad bych si koupil šňůry, pak se bál že je překřížím a trhnu. Jsem v celku zručný a originál uzly a délky barevných návleků umím takže bych se nebránil nějaké 50m a nebo 100m špulce .
Jinak řeším ještě jednu věc. A to je Clip Stopper kde je koupit? Ono se stalo že konkrétně EOLO prodává snad každý ale náhradní díly nějak nejsou.
Potřebuji vyměnit YOYO-Stoper takže musím rozebrat půlku draka. Mám tři nové tak se mi snad zadaří zachovat dva původní.

Draci EOLO: Over , Neox

14

Re: Šňůry obecně

Lepší šňůry jsou většinou trochu jinak splétané, tak aby se co nejmíň opotřebovaly. Pak jsou impregnované a nějaké ty úpravy proti uv. I ta povrchová úprava podporuje jejich vlastnosti při překřížení. Nové šňůry nemají problém i s více násobným překřížením. Pořád se zachová ovladatelnost bez nějaké znatelné změny. Po roce létání se tyhle vlastnosti trochu zhorší. Je to tím že překřížení je v určitém místě a pomalu se ta povrchová úprava opotřebuje. Pak se může stát že v některém místě při překřížení víc jak ccca desetkrát se už šňůry můžou zablokovat a ovladatejnost většinou jedné šňůry je omezena. Na šnůry se nalepujou i nečistoty jako hlína a další, takže i to zhoršuje vlastnosti. Běžně ale šňůry vydrží i víc jak tři roky. Záleží jak často se lítá.
Určitě ale žádné přetržení při vícenásobném překřížení nehrozí. Šňůry se můžou přetrhnout pouze pokud už jsou opotřebované. Co jsem přetrh tak byla dynema, ale ty jak jsem dával odkaz mám už nějaký ten rok. Pokud můžu doporučit,tak ty žluté budou dobré. Ty červené jsou o něco lepší.
Jestli vybereš ještě něco s toho e-shopu jak jsem psal,tak mi napiš do sz a domluvíme se.

Draci: Magnum,Thornback,Mohawk,Asmara,B'zar,Le Quartz,Mohawk 110%

15

Re: Šňůry obecně

Díval jsme se a mám doma náhradní nové šňůry Skyline. Skyline šnůry jsou trochu drahé, ale pokud by jsi měl zájem, tak ti je mohu odprodat 25m 55kg (cca 650Kč) a 35m 55kg (cca 800Kč)

To, že ty máš 70kg, tak s tím se počítá u tažného draka, kvůli jeho velikosti. Ale ne u akrobata. Tam se uvažuje tah draka - vítr x plocha.

Někteří lidi místo "Clip Stopper" nebo ""Jo-Jo Stoper"používají stahovací pásky
http://diskuze.draci.net/topic217-barra … y-paw.html

16

Re: Šňůry obecně

Jo to je dobrý nápad. Měl jsem od EOLA takzvaný REPER Kit na OVERA. Jenže je to tam namíchané 6mm a 4 mm. Takže jsem tam vytěžil co to šlo. Na místo YOYO stopera jsem použil kulatý T konektor (držák vzpěry) 6/3mm a zakrátil na 1,5 cm dobrý big_smile funguje to líp než ty původní. A hlavně nepískají big_smile teď pomalu zjišťuji že ty gumy na OVERA nejsou nic speciálního a měli by jít koupit v Německu na shopu za pár centů.
Dacron 55Kg co jsem si koupil je tak max na cvičného Kita nebo je dám synovi na blnutí. Jsou hrozně pružné a pro mne moc nepoužitelné když jde drak do tahu tak je cítit jak pruží.
Momentálně řeším šňůry s Michal47. Chystám se do Bořitova tak si tě nechám jako nouzové řešení. A vzal bych si je když tak od tebe tam jinak bych šňůry ani moc nehrotil. Ale navnadili jste mě na lítání v Bořitově tak na to chci mít nové šňůry.
Moc děkuji za rady a pomoc.

Draci EOLO: Over , Neox

17

Re: Šňůry obecně

Pokud přijedeš do Bořitova, tak se domluv na naší prodejně a ty součástky ti můžeme dovézt tam.